Jednotky izraelskej armády, ktoré vstúpili do nárazníkovej zóny na okraji Izraelom anektovaných Golanských výšin porušili dohodu o stiahnutí síl medzi Izraelom a Sýriou z roku 1974, uviedol v pondelok hovorca generálneho tajomníka Organizácie Spojených národov (OSN) Stéphane Dujarric.
Mierové sily OSN rozmiestnené na Golanských výšinách (UNDOF) podľa hovorcu "informovali izraelských náprotivkov, že tieto akcie by predstavovali porušenie dohody o stiahnutí (síl) z roku 1974". Podľa jeho slov boli izraelské jednotky, ktoré vstúpili do nárazníkovej zóny, naďalej prítomné na najmenej troch miestach.
Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v nedeľu nariadil armáde, aby po zvrhnutí režimu sýrskeho prezidenta Bašára Asada džihádistickými povstalcami obsadila nárazníkovú zónu zriadenú dohodou z roku 1974, ktorú monitoruje OSN. Izrael následne zaviedol zákaz vychádzania pre obyvateľov piatich sýrskych obcí, ktoré ležia v nárazníkovej zóne.
Netanjahu podľa AFP v pondelok na tlačovej konferencii v Jeruzaleme vyhlásil, že "Golanské výšiny budú navždy súčasťou štátu Izrael".
Izrael ovláda dve tretiny územia Golanských výšin od šesťdňovej vojny v roku 1967, keď toto územie obsadil. V roku 1981 schválil zákon o Golanských výšinách, ktorý rozšíril izraelské právo a správu nad Golanskými výšinami a de facto ich tak anektoval.
Bezpečnostná rada OSN tento krok v rezolúcii č. 497 odsúdila, izraelský zákon vyhlásila za neplatný a bez medzinárodného právneho účinku. Suverenitu Izraela nad Golanským výšinami však v roku 2019 oficiálne uznala administratíva prezidenta USA Donalda Trumpa.