Depositphotos.com
StoryEditor

O rozdelení dedičstva je dobré hovoriť s dostatočným predstihom

31.03.2025, 00:00

Téma dedičstva rozdelila na Slovensku nejednu rodinu. Zanedbanie včasného stanovenia rozdelenia majetku môže pritom dopadnúť najhoršie na tých, ktorí mali dedičstvo vysporiadať – teda na rodičov detí. V starobe totiž môžu zažívať obavy, že ich vlastné deti vysťahujú z vlastného bytu či domu a nasťahujú do núteného nájomného bývania.

Článok vznikol v spolupráci so spoločnosťou Simplea a spravodajským portálom Peniaze.sk

Najčastejšie dedia ľudia na Slovensku nehnuteľnosti, v menšej miere peniaze na bankových účtoch či v hotovosti. Podobne je to aj v Českej republike. Podľa prieskumu, ktorý tam minulý rok uskutočnila materská spoločnosť slovenskej finančnej skupiny Simplea, sú v Čechách nehnuteľnosti predmetom dedičstva až v 70 percentách prípadov. Napriek tomuto vysokému číslu sa ľudia na dedenie príliš nespoliehajú a do svojich dlhodobých finančných plánov prípadné zdedenie rodinných nehnuteľností nezahŕňajú.

„Dedenie je pre mnohých ľudí zložitou témou. Na jednej strane môže zabezpečiť šťastný život a vyriešiť problémy s bývaním, na druhej strane môže spôsobiť spory a dokonca rozdeliť rodiny,“ hovorí Róbert Melišek, riaditeľ Simplea Point v Nitre. Podľa neho je dobré, aby sa rodiny téme dedičstva nevyhýbali a otvorene spolu hovorili o tom, kto a čo zdedí a za akých podmienok. Udržia sa tak rodinné väzby, zabráni sa špekuláciám a mladá generácia bude dopredu vedieť, ako sa do budúcna zariadiť – napríklad pokiaľ ide o zabezpečenie vlastného bývania. „Tieto veci by sa mali riešiť otvorene. Okrem iného otvorená diskusia pomôže predísť tak často diskutovaným obavám z núteného, nestabilného nájomného bývania v starobe,“ uviedol R. Melišek.

 

 

Investujte a ochráňte svoje peniaze pred infláciou.

 

Ďalším dôvodom na včasné vyjasnenie otázky dedičstva v rodine je podľa finančného konzultanta príprava budúcich dedičov na dedenie. „Budúci dediči – záujemcovia o nehnuteľnosť – musia vo svojich finančných plánoch a hospodárení zohľadniť napríklad to, že v budúcnosti sa budú musieť finančne vyrovnať s ostatnými dedičmi, ktorí o predmetnú nehnuteľnosť nebudú mať záujem, resp. uprednostnia vyplatenie finančného podielu,“ upozorňuje riaditeľ Simplea Point v Nitre.

Mladým ľuďom môže podľa finančného konzultanta „štartovací“ byt po starých rodičoch výrazne pomôcť. Napokon – odovzdávanie majetku z generácie na generáciu, a najmä odovzdávanie obytného majetku, je staré ako ľudstvo. Zabezpečenie vlastného bývania je pre mladých obyvateľov Slovenska veľkou témou. „Mladí ľudia z generácie Z sa obávajú, že si kvôli vysokým cenám nehnuteľností nebudú môcť v budúcnosti dovoliť vlastné bývanie,“ hovorí R. Melišek.

Kúpa vlastnej nehnuteľnosti je často finančne najnáročnejším cieľom v živote mladého človeka. Aj v prípade, že si človek berie hypotéku, potrebuje mať k dispozícii značnú hotovosť. Banka mu v súčasnosti neposkytne 100 % z celkovej sumy potrebnej na kúpu bytu či domu a zväčša požaduje, aby si 20 % zaplatil z vlastných zdrojov. „Za posledných 20 rokov ceny nehnuteľností na Slovensku zdraželi viac ako štvornásobne. Nikto nevie, čo bude o ďalších 20 rokov, avšak takmer určite sa dlhodobé zdražovanie nehnuteľností len tak nezastaví. Na druhej strane, taký búrlivý vývoj cien na realitnom trhu, aký sme zažili na Slovensku v posledných rokoch, sa podľa mňa na realitnom trhu už zrejme nezopakuje a ceny nebudú rásť až takým závratným tempom,“ myslí si Róbert Melišek. Aj keby sa zdražovanie spomalilo a ceny by sa zdvihli „len“ trojnásobne, 1-izbový byt by o 20 rokov mohol stáť až 270 000 eur. „Vaše dieťa sa môže dostať do situácie, že bude okamžite potrebovať približne 20 % z ceny bytu – teda viac ako 50 000 eur,“ upozorňuje  Róbert Melišek.

Preto je podľa finančného konzultanta dobré začať deťom peniaze odkladať a investovať ich čo najskôr – najlepšie hneď po narodení, čo im pomôže znížiť vstupné náklady pri braní si hypotéky. „Čas hrá vo váš prospech. Ak začnete dieťaťu šetriť hneď po jeho narodení a stanovíte si investičný horizont 25 rokov, bude stačiť pravidelná mesačná investícia vo výške 65 eur. Ak by ste investovali 30 rokov, stačila by pravidelná mesačná investícia 40 eur,“ hovorí Róbert Melíšek, riaditeľ Simplea Point v Nitre.

Otvorený rozhovor o rozdelení dedičstva môže pomôcť starým rodičom, rodičom i vnúčatám pripraviť sa na budúcnosť a udržať dobré rodinné vzťahy. Preto ho netreba odkladať.

menuLevel = 1, menuRoute = hn-nativ, menuAlias = hn-nativ, menuRouteLevel0 = hn-nativ, homepage = false
31. marec 2025 00:02