Taiwan nakúpi 400 protilodných striel Harpoon americkej výroby, informovala dnes agentúra Bloomberg s odvolaním sa na predsedu americko-taiwanskej obchodnej komory. Pentagon o kontrakte na dodanie 400 striel vyrábaných koncernom Boeing v hodnote 1,17 miliardy dolárov informoval začiatkom mesiaca, neuviedol vtedy ale meno kupca. Čínske ministerstvo zahraničia oznámilo, že plány na vyzbrojovanie ostrova, ktorý Peking považuje za svoju provinciu, sa mu silno nepáčia.
USA ani Taiwan informácie o nákupe protilodných striel odpaľovaných z pevniny oficiálne nekomentovali. Pentagon len všeobecne uviedol, že "Spojené štáty poskytujú Taiwanu obranné prostriedky a služby, ktoré mu umožnia udržať dostatočné kapacity pre vlastnú obranu".
Taiwan už v roku 2020 oznámil, že má nákup protilodných striel v pláne. Už skôr si zaobstarala tento typ striel vo verzii, ktorá sa odpaľuje z plavidiel.
Napäté vzťahy medzi Taiwanom a Čínou sa tento mesiac vyostrili po tom, ako sa taiwanská prezidentka Cchaj Jing-wen v USA stretla so šéfom americkej Snemovne reprezentantov Kevinom McCarthym. Čína potom okolo ostrova usporiadala vojenské manévre.
Peking považuje Taiwan za vzbúreneckú provinciu a za legitímnu súčasť svojho územia. Podľa oficiálnej politiky "jednej Číny" na ostrove neexistuje samostatná politická entita, Taiwan ale od roku 1949 funguje de facto nezávisle, má vlastnú vládu a demokratické zriadenie. Peking nemilo nesie, keď zahraniční politici rokujú s taiwanskými predstaviteľmi, pretože podľa neho tak budí zdanlivé zistenie, že uznávajú samostatnosť ostrova.