Kyjev sa bude na dnešnom rokovaní vo Varšave usilovať o obnovenie tranzitu ukrajinských potravín a obilia cez Poľsko. Podľa agentúry Reuters to uviedol ukrajinský minister pôdohospodárstva Mykola Solskyj. Poľsko a Maďarsko minulý týždeň v snahe ochrániť vlastné trhy zaviedli do 30. júna zákaz dovozu niektorých poľnohospodárskych produktov z Ukrajiny.
Obilie z Ukrajiny, ktoré sa po začiatku ruskej invázie kvôli zablokovaným čiernomorským prístavom začalo prevážať pozemnou cestou cez Poľsko a ďalšie krajiny, zaplavilo trhy týchto tranzitných krajín. Malo pritom pokračovať do krajín v Afrike a na Blízkom východe, ktoré sú ohrozené nedostatkom potravín. Ukrajina je jedným z najväčších svetových vývozcov obilia.
Poľskí poľnohospodári od minulého leta upozorňovali, že produkcia z Ukrajiny zráža cenu, a oni tak nie sú schopní konkurovať. Varšava v sobotu oznámila, že zakazuje dovoz niektorých poľnohospodárskych produktov z Ukrajiny a podobné opatrenia potom urobila Budapešť. Hovorkyňa Európskej komisie následne uviedla, že jednostranné kroky týkajúce sa obchodu podnikané jednotlivými členskými štátmi Európskej únie sú neprijateľné.
"Prvým krokom by podľa nášho názoru malo byť otvorenie tranzitu, pretože je to pomerne dôležité a je to vec, ktorá by mala byť bezpodmienečne vykonaná. Potom sa budeme rozprávať o ďalších veciach," uviedol dnes Solskyj s tým, že v stredu chcú Ukrajinci rokovať s Rumunskom a vo štvrtok so Slovenskom.
"Všetko, čo prekročilo poľskú hranicu (z Ukrajiny) a išlo do poľských spoločností alebo podnikov alebo bolo cez Poľsko prevážané do iných krajín Európskej únie či cez prístavy do iných častí sveta - to je asi desať percent všetkého (potravinárskeho tovaru), čo Ukrajina vyviezla," uviedla. Uviedol minister podľa agentúry Ukrinform. Dodávky do Maďarska podľa neho predstavujú zhruba šesť percent vývozu.
Slovenský minister pôdohospodárstva Samuel Vlčan po rokovaní s kolegami z Visegrádskej skupiny (Česko, Maďarsko, Poľsko, Slovensko) a z Bulharska a Rumunska minulý týždeň uviedol, že šesť krajín Európskej únie žiada vytvorenie európskeho nástroja na výkup lacného ukrajinského obilia, požadujú tiež zavedenie colných kvót na dovoz ukrajinských poľnohospodárskych produktov na unijný trh.
Slovensko pred niekoľkými dňami zakázalo spracovávať naskladnené ukrajinské obilie, tento tovar a z neho vyrobená múka nesmie ani na trh. V kontrolovanom obilí bol potvrdený výskyt pesticídu, ktorý nie je v Európskej únii povolený a ktorý má negatívny vplyv na ľudské zdravie. Ohľadne dovozu poľnohospodárskych a iných produktov z Ukrajiny má dnes na Slovensku rokovať na podnet slovenského premiéra Eduarda Hegera komisia.