Doterajšia námestníčka riaditeľa britskej kontrarozviedky MI5 Anne Keastová-Butlerová sa v máji stane novou šéfkou spravodajskej služby GCHQ, oznámil dnes britský minister zahraničia James Cleverly. Agentúru s viac ako storočnou históriou, ktorá sa zameriava na elektronické odposluchy, tak prvýkrát povedie žena, informujú britské médiá.
Keastová-Butlerová bola vybraná ako nástupca Jeremyho Fleminga, ktorý v januári oznámil, že po šiestich rokoch na čele tajnej služby skončí. Nasledovalo výberové konanie, na ktoré podľa spravodajskej spoločnosti BBC dohliadal šéf štátnej správy Simon Case. So vymenovaním Keastovej-Butlerovej súhlasil britský premiér Rishi Sunak.
Minister Cleverly ju opísal ako ideálnu kandidátku, ktorá využije svoje rozsiahle skúsenosti, aby pomohla udržiavať britskú verejnosť v bezpečí. Nastupujúca šéfka spravodajskej služby za sebou má tri desaťročia služby v britských tajných službách, počas ktorých okrem iného v GCHQ viedla oddelenie boja proti terorizmu a organizovanému zločinu. Cez funkciu v MI5 sa zase v posledných mesiacoch podieľala na britskej reakcii na útok Ruska na Ukrajinu.
"Pred niekoľkými rokmi som mala tú česť pracovať pre GCHQ, takže viem, že sa opäť pridávam k špičkovému tímu," komentovala Keastová-Butlerová svoje vymenovanie do čela agentúry. "Poslanie GCHQ chrániť Spojené kráľovstvo je rovnako inšpirujúce dnes, ako bolo, keď bola pred viac ako sto rokmi založená," uviedla.
Tajná služba GCHQ, ktorej skratka zastupuje anglický názov "vládna komunikačná centrála", vznikla tesne po prvej svetovej vojne a spadá pod britské ministerstvo zahraničia. V posledných rokoch pri svojej práci využíva aj hromadné sledovanie telefonátov, e-mailov, textových správ a ďalších dát či digitálnej komunikácie. Európsky súd pre ľudské práva v Štrasburgu pred dvoma rokmi dospel k záveru, že táto prax porušovala ľudské práva, pretože aktivity nesprevádzal dostatočný nezávislý dohľad.