Európsky parlament prijal vo štvrtok v Bruseli návrh Európskej komisie na posilnenie mandátu agentúry Eurojust zhromažďovať a uchovávať dôkazy o vojnových zločinoch. Informuje spravodajca TASR.
Nové právomoci
Európska komisia v apríli navrhla zmeniť a doplniť nariadenie o agentúre EÚ pre justičnú spoluprácu (Eurojust) s cieľom poskytnúť jej právomoc zhromažďovať, uchovávať a zdieľať dôkazy o vojnových zločinoch na Ukrajine.
Nariadenie o Eurojuste totiž tejto agentúre neumožňuje, aby uchovávala takéto dôkazy na trvalejšom základe, alebo aby ich v prípade potreby analyzovala a vymieňala či priamo spolupracovala s medzinárodnými justičnými orgánmi.
Podpredsedníčka eurokomisie pre hodnoty a transparentnosť Věra Jourová a eurokomisár pre spravodlivosť Didier Reynders postoj europarlamentu privítali a v spoločnom oznámení uviedli, že "zverstvá spáchané na Ukrajine nesmú zostať nepotrestané".
"Došlo k bezprecedentnej mobilizácii národných a medzinárodných prokurátorov, ktorí spolupracujú, aby zodpovedných za takéto zločiny postavili pred súd. Na to sú kľúčové dôkazy. Vzhľadom na pretrvávajúci vojnový konflikt na Ukrajine nie sú tieto dôkazy na Ukrajine bezpečné. Potrebujeme centrálne záložné úložisko, kde je možné bezpečne uchovávať a vyhodnocovať dôkazy," vysvetlili Jourová a Reynders.
Dôležitý krok
Podľa ich vyhlásenia rýchla dohoda inštitúcií EÚ o posilnení mandátu Eurojustu je ďalším dôkazom odhodlania a jednoty Únie.
V tejto súvislosti privítali záväzok Európskeho parlamentu a členských krajín, že ešte počas francúzskeho predsedníctva v Rade EÚ sa podarí nájsť dohodu o návrhu eurokomisie.
Jourová a Reynders vyjadrili presvedčenie, že agentúra Eurojust bude odteraz vybavená tak, aby slúžila ako centrálny uzol na uchovávanie, zálohovanie a analýzu dôkazov o vojnových zločinoch.
Posilnený mandát umožní Eurojustu uchovávať, zálohovať a analyzovať dôkazy a vymieňať ich s vnútroštátnymi a medzinárodnými orgánmi vrátane Medzinárodného trestného súdu (ICC), a to pri plnom rešpektovaní rámca EÚ na ochranu údajov.
Zároveň bude môcť Eurojust spracovávať ďalšie typy digitálnych dôkazov, ako sú videá, zvukové súbory či družicové snímky.
Zmenené a doplnené nariadenie o Eurojuste ešte musia formálne prijať ministri členských krajín EÚ. Rada EÚ a europarlament potom zmenené a doplnené nariadenie podpíšu a po urýchlenom zverejnení v Úradnom vestníku EÚ okamžite nadobudne platnosť.