Turecký parlament dnes umožnil armáde, aby ďalšie dva roky vykonávala útoky v Sýrii a Iraku. Informovala o tom agentúra AFP. Turecká armáda útočí v oboch susedných krajinách proti kurdským organizáciám, a to bez súhlasu Bagdadu či Damasku, čo vyvoláva pravidelne protesty tamojších vlád.
Mandát pôsobiť v zahraničí schválil armáde turecký parlament prvýkrát v roku 2013. Stalo sa tak v rámci boja s teroristickou organizáciou Islamský štát. V posledných rokoch však prevažujú útoky na základne a príslušníkov Strany kurdských pracujúcich, ktorú Ankara považuje za teroristickú organizáciu a ktorá má základne na severe Iraku, ako aj útoky na prokurdské sily v Sýrii.
Podľa výnosu tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana, ktorý dnes parlament schválil, sú operácie tureckého armády na území cudzích štátov zásadné pre "národnú bezpečnosť Turecka".
Proti mandátu hlasovali niektoré opozičné strany. Prokurdská Ľudová demokratická strana vydala vyhlásenie, podľa ktorého povoliť zahraničné operácie znamená viesť vojnu proti Kurdom. Strana poukázala na to, že turecká armáda často útočí na civilnú infraštruktúru a len v období od 4. do 11. októbra pri tureckých úderoch zahynulo skoro 50 civilistov.
Najväčšia opozičná Republikánska ľudová strana potom kritizovala, že výnos umožňuje pôsobiť zahraničným armádam na tureckom území.
Útoky tureckej armády na sýrskom a irackom území sú relatívne časté a ich intenzita zosilnela po atentáte v Ankare z 1. októbra, ku ktorému sa prihlásila PKK.