Slovenské poslankyne Európskeho parlamentu Monika Beňová a Katarína Roth Neveďalová v utorok večer oznámili, že ukončili svoje členstvo v Skupine progresívnej aliancie socialistov a demokratov v europarlamente.
Beňová, ktorá v EP zastáva funkciu kvestorky, na sociálnej sieti Facebook uviedla, že aj napriek tomu, že vnútorné pravidlá europarlamentu jej umožňujú ukončiť legislatívne obdobie v tejto pozícii, už informovala predsedníčku EP Robertu Metsolovú, že v stredu 18. októbra z tejto pozície odstupuje.
Poslankyňa spresnila, že dôvodom tohto kroku je minulotýždňové rozhodnutie Strany európskych socialistov (PES) o pozastavení členstva strany Smer-SD. Vedenie PES zároveň dočasne zmrazilo možnosť vstúpiť do druhej najväčšej európskej politickej rodiny aj strane Hlas-SD.
"Katarína Roth Neveďalová a ja sme nikdy neporušili pravidlá skupiny socialistov a demokratov v Európskom parlamente. Obe sme rovnako ako ostatní kolegovia vždy hlasovali podľa svojho najlepšieho svedomia a vedomia a v záujme Slovenskej republiky," uviedla Beňová.
Zdôraznila, že za 20 rokov svojho členstva v politickej skupine S&D nikdy nezažila takú "ostrakizáciu" a správanie sa europoslankýň a europoslancov tejto frakcie ako za posledné dva týždne.
Uviedla, že je takýmto neúctivým spôsobom úprimne sklamaná a dodala, že poslancov môžu rozdeľovať názory na niektoré témy, ale tie by nemali byť dôvodom na nenávisť.
"Spôsob, akým bola minulý týždeň oznámená správa o plánovanom vylúčení Smer-SD z našej politickej skupiny, považujem za neakceptovateľný. Udialo sa tak bez toho, aby nás ktokoľvek kompetentný informoval. Z týchto dôvodov sme sa ja — Monika Beňová, po 21 rokoch v Európskom parlamente a v tejto politickej skupine —, a Katarína Roth Neveďalová, po šiestich rokoch v tejto politickej skupine a takmer 20 rokoch v rôznych vedúcich funkciách v strane PES, vzdali členstva v Skupine progresívnej aliancie socialistov a demokratov v EP," oznámila Beňová.
Dodala, že tretí člen slovenskej delegácie vo frakcii S&D Róbert Hajšel požiadal túto politickú skupinu o čas na rozmyslenie o tom, ako bude ďalej postupovať.
Vzdanie sa členstva poslancov v politickej skupine znamená, že sa dostanú do skupiny Nezaradených, ak nepožiadajú o vstup do inej frakcie, a tým pádom majú minimálny vplyv na formovanie spoločnej európskej legislatívy. Môžu hlasovať a hlásiť sa o slovo počas parlamentných rozpráv, bez podpory svojej frakcie a iných politických skupín na báze kompromisu však ťažko presadzujú vo výboroch pracovnú agendu, na ktorej im záleží.
Nezaradení poslanci sa ťažšie dostávajú k funkciám spravodajcov pre jednotlivé oblasti a politiky. V súčasnosti do skupiny Nezaradených patria slovenskí europoslanci Milan Uhrík a Milan Radačovský.