Spojené štáty uvalili sankcie na štvoricu vrcholných predstaviteľov bosnianskych Srbov kvôli ich podpore nedávno schváleného zákona, ktorý kvôli podľa USA podkopáva daytonskú mierovú dohodu. Oznámilo to dnes ministerstvo financií vo Washingtone.
Na americkom sankčnom zozname sa novo ocitla srbská členka bosnianskeho trojčlenného predsedníctva Željka Cvijanovičová a ďalší traja politici vrátane premiéra Republiky srbskej - jednej z dvoch entít tvoriacich štát Bosna a Hercegovina - Radovana Viškoviča a predsedu parlamentu tohto autonómneho regiónu Nenada Stevan. Už vlani uvalili USA sankcie na dlhoročného vodcu bosnianskych Srbov Milorada Dodika.
Zákonodarný zbor Republiky srbskej koncom júna schválil zákon, ktorý stanovuje, že sa RS odteraz nebude riadiť verdiktmi celoštátneho ústavného súdu. Normu vzápätí z titulu svojej funkcie dozorcu na plnenie daytonskej mierovej dohody zrušil vysoký predstaviteľ pre Bosnu Christian Schmidt, ktorého legitimitu ale bosnianskosrbské vedenie na čele Dodikom neuznáva a odmieta sa riadiť jeho rozhodnutiami.
"Tento krok ohrozuje stabilitu, zvrchovanosť a územnú celistvosť Bosny a Hercegoviny a ťažko vydobytý mier, ktorý tvorí základ daytonskej mierovej dohody. Toto správanie ďalej ohrozuje budúce smerovanie krajiny a jej úspešnú integráciu do euroatlantických inštitúcií," uviedol k zákonu vo vyhlásení námestník amerického ministra pre terorizmus a finančné spravodajstvo Brian Nelson.
Dodik spolu so svojimi spojencami dlhodobo presadzuje odtrhnutie Republiky srbskej od Bosny. Nadviazal tiež úzku spoluprácu s ruským prezidentom Vladimírom Putinom a maďarským premiérom Viktorom Orbánom. Ten sa v minulosti vyslovil proti tomu, aby na Dodika a ďalších predstaviteľov bosnianskych Srbov uvalila sankcie aj Európska únia.
V rokoch 1992 až 1995 bola Bosna dejiskom krvavej vojny, ktorá si vyžiadala približne 100-tisíc obetí. Krajina je od daytonskej mierovej dohody rozdelená na dva vysoko autonómne celky, popri Republike srbskej je to chorvátsko-moslimská Federácia Bosny a Hercegoviny. Dohromady ich spája slabá centrálna vláda, ktorá je poväčšinou ochromená spormi medzi zástupcami troch hlavných etník. Vysoký predstaviteľ opakovane varoval medzinárodné spoločenstvo, že krajine hrozí rozpad. Ten by sa zrejme nezaobišiel bez nového krviprelievania.