Medzinárodní inšpektori v nedeľu ani v pondelok neskontrolovali žiadnu loď, ktorá vyváža ukrajinské poľnohospodárske produkty cez Čierne more, uviedla podľa agentúry Reuters OSN. Takzvaná obilná dohoda vyprší 18. mája, ak sa Rusko a Ukrajina nedohodnú na jej predĺžení.
Kontroly lodí smerujúcich k Ukrajine a od jej brehov sa uskutočňujú v tureckých vodách a má ich na starosti tím zložený zo zástupcov Ruska, Ukrajiny, Turecka a OSN. Už v minulosti jeho prácu sprevádzali spory medzi Moskvou a Kyjevom, kvôli ktorým boli kontroly na kratšie časové obdobie pozastavené.
Dôvod terajšieho prerušenia kontrol OSN nespresnila. Uviedla však, že úzko spolupracuje so všetkými stranami na ich obnovení. Za normálnych okolností kontroly fungujú tak, že Kyjev vopred predloží zoznam plavidiel, ktoré je potrebné prioritne skontrolovať, a ostatné strany s tým následne vyjadria súhlas.
Na plavbu k ukrajinským prístavom teraz podľa Kyjeva čaká 62 lodí. Ďalších 26 už naložených plavidiel, s ktorých kontrolou už všetky strany súhlasili, teraz čaká v tureckých vodách.
Dohodu umožňujúcu vývoz miliónov ton obilia z ukrajinských čiernomorských prístavov, ktorú sprostredkovali OSN a Turecko, vlani v júli podpísali obe znepriatelené strany. Tento rok v marci sa podarilo dojednať jej predĺženie – Ukrajina tvrdila, že o 120 dní, Rusko si stálo za tým, že len o 60, a teda do 18. mája.
Dohoda od júla umožnila vývoz takmer 30 miliónov ton potravín z ukrajinských prístavov, ktoré predtým vojna vyvolaná Ruskom uzavrela. Podľa OSN to prispelo k zníženiu svetových cien potravín a pomohlo predovšetkým viacerým rozvojovým krajinám. Práve do nich značná časť ukrajinského obilia smeruje.