Nemecké jednotky sa začali sťahovať z mierovej misie v Mali, do roka zo západoafrickej krajiny odídu definitívne. Naďalej budú plniť svoju podpornú misiu pre OSN, postupne ale odvážajú materiál a vybavenie, ktoré sa nesmie dostať do rúk teroristov. Veliteľ nemeckých síl v Mali plukovník Heiko Bohnsack to uviedol v rozhovore s denníkom Tagesspiegel.
Berlín vyslal do Mali asi 1100 vojakov, z ktorých väčšina pôsobí blízko mesta Gao na severe krajiny. Ich hlavnou úlohou je prieskum pre mierovú misiu Spojených národov MINUSMA, ktorá má zamedziť násiliu súvisiacemu s islamistickými skupinami. Vlani sa z krajiny stiahla Francúzsko, odišli tiež českí vojaci, ktorí v Mali viedli výcvikovú misiu. Na vplyve naopak získava Rusko, operujú tu žoldnieri z ruskej Wagnerovej skupiny.
"Priama konfrontácia s teroristami je nepravdepodobná, pretože nad nimi máme obrovskú vojenskú prevahu," uviedol Bohnsack. Riziká pretrvávajú, ale také fiasko ako pri odchode z Afganistanu v Mali rozhodne nehrozí, povedal Bohnsack s odvolaním sa na mnohokrát chaotické sťahovanie západných vojakov z Afganistanu. "Sme súčasťou misie modrých prilieb, ktorá je zodpovedná za prieskum, nie za boj proti terorizmu. Sily OSN tu zostanú po našom odchode, "dodal veliteľ.
Vojaci najprv začnú postupne odvážať vybavenie, čo veliteľ považuje za logistický oriešok. Prvá zásielka bude mať objem, ktorý by naplnil 1300 obvyklých prepravných kontajnerov. Materiál ale bude v zvláštnych veľkých kontajneroch a tie povezie veľké prepravné lietadlo, tomu musí uvoľniť priestor na letisku v Niamey všetky ostatné stroje.
Časť používaného materiálu nemeckej jednotky v Mali nechajú. Napríklad preprava ojazdených úžitkových vozidiel by bola drahšia ako ich zvyšná cena, vysvetlil Bohnsack. Ostanú aj spacie kontajnery, ktoré sa stanú súčasťou trvalej misie OSN.
V Mali panuje zlá bezpečnostná situácia od roku 2012. V súčasnosti tam vládne vojenská junta, ktorá v roku 2020 zvrhla zvolenú vládu, čiastočne kvôli frustrácii z jej neschopnosti zastaviť násilie. Junta sa následne odvrátila od tradičného spojenca a bývalej koloniálnej mocnosti Francúzska a prikláňa sa k Rusku, podľa západných informácií pôsobia v Mali ruskí žoldnieri z takzvanej Wagnerovej skupiny. Paríž kvôli rozkolu z krajiny stiahla svojich vojakov.