Nemecká vláda zvažuje, že obmedzí vývoz chemikálií používaných na výrobu polovodičov do Číny. Informovala o tom dnes agentúra Bloomberg s odvolaním sa na zdroje oboznámené so situáciou.
Návrh je podľa zdrojov súčasťou balíka opatrení, o ktorom diskutuje vláda kancelára Olafa Scholze. Tieto opatrenia by mali posilniť odolnosť nemeckej ekonomiky a znížiť jej závislosť od Číny. V prípade realizácie návrhu by nemecké spoločnosti ako BASF a Merck nesmeli predávať niektoré svoje chemikálie do Číny.
Scholz sa teraz snaží nájsť rovnováhu medzi rozsiahlymi nemeckými ekonomickými záujmami v Číne a obavami ohľadom národnej bezpečnosti a dodržiavania ľudských práv, píše Bloomberg. Nemecká vláda úzko spolupracuje s európskymi spojencami aj so Spojenými štátmi, ktoré sa usilujú o globálnu blokádu čínskeho prístupu ku kľúčovým technológiám, vrátane polovodičov. Podľa činiteľov nemeckej vlády nie je v tejto súvislosti zo strany Washingtonu vytváraný žiadny tlak, skôr existuje silné odhodlanie zomknúť sa na obranu proti Číne.
Polovodiče sú kľúčovou súčasťou globálneho dodávateľského reťazca. Využívajú sa v širokej škále produktov, vrátane smartfónov, chladničiek či automobilov. Suroviny a stroje na ich výrobu je často ťažké získať. Prípadné ďalšie obmedzenia by mohli podkopať snahu Číny o rozvoj domáceho polovodičového priemyslu.
Diskusie v nemeckej vláde o prípadnom obmedzení vývozu chemikálií sa zatiaľ podľa zdrojov nachádzajú v ranej fáze a vládni činitelia si uvedomujú, že by takýto krok mohol poškodiť obchodné vzťahy s Čínou. Tá je teraz najväčším obchodným partnerom Nemecka.