Administratíva amerického prezidenta Joea Bidena otvorí v Strednej a Južnej Amerike "regionálne riadiace centrá", v ktorých budú môcť migranti legálne žiadať o vstup do USA. Vláda sa tak snaží znížiť tlak na americko-mexickú hranicu v očakávaní májového uvoľnenia pravidiel pre vstup do krajiny, píše NBC News. Prvé strediská, ktoré budú mať v správe externé subjekty, sa otvoria v Guatemale a v Kolumbii v najbližších týždňoch, uviedli vysokopostavení úradníci.
"Cieľom je znížiť nelegálnu migráciu a uľahčiť migráciu do USA, ktorá bude bezpečná, humánna a usporiadaná," cituje úradníka AFP.
Špecialisti na mieste ľuďom poradia s administratívou, zistia, či majú právo žiadať o vstup do USA na základe niektorého z programov, ako je zjednocovanie rodín alebo cesty za prácou. Budú tiež poskytovať sociálne služby a migranti budú mať možnosť požiadať aj o presídlenie do Kanady alebo do Španielska.
Nie je však jasné, či centrá a ďalšie opatrenia, vrátane urýchleného vybavovania žiadostí o azyl a potláčania sietí pašerákov ľudí, prispejú k spomaleniu prílevu migrantov utekajúcich z krajín poznačených politickými a ekonomickými spormi, poznamenáva AP.
"Chcem jasne povedať, že naša hranica nie je otvorená a nebude otvorená ani po 11. máji," uviedol minister vnútornej bezpečnosti Alejandro Mayorkas. USA sa teraz vracajú k uplatňovaniu pravidla, ktoré v prípade nelegálnej migrácie ukladá päťročný zákaz opätovného vstupu.
Pre Bidena, ktorý sa bude v roku 2024 znovu uchádzať o prezidentský úrad, predstavujú migranti na južnej hranici USA praktický aj politický problém. Rozhodol sa preto posilniť kontroverzné Nariadenie 42, ktoré pochádza z doby administratívy prezidenta Donalda Trumpa a malo pôvodne za cieľ obmedziť pohyb do Spojených štátov v záujme prevencie šírenia covidu-19. Zákon sa po relatívnom zmiernení pandémie covidu-19 stal predmetom súdnych sporov, platiť prestane 11. mája. USA sa od tohto dátumu chystajú až na 10-tisíc príchodov denne, zhruba dvojnásobok súčasných čísel.