Poslanci zahraničnopolitického výboru Európskeho parlamentu vyzvali v stredu Euróspku úniu, aby prehodnotila rozsah finančnej pomoci poskytovanej Srbsku, ak bude táto krajina pokračovať v podpore pre antidemokratické režimy. Informuje o tom spravodajca TASR.
Poslanci výboru v prijatej správe o Srbsku naznačili, že by prístupové rokovania s Belehradom mali napredovať len vtedy, ak sa prispôsobí sankciám Euróspkej únie voči Rusku a dosiahne významný pokrok v eurointegračných reformách.
"Dynamika prístupového procesu so Srbskom bude určená pokrokom v oblasti právneho štátu a základných práv, fungovania demokratických inštitúcií, oddanosti spoločným európskym právam a hodnotám a normalizácie vzťahov s Kosovom," uvádza sa v správe.
Europoslanci zdôraznili dôležitosť zosúladenia srbskej politiky so spoločnou zahraničnou a bezpečnostnou politikou Európskej únie, najmä pokiaľ ide o útočnú vojnu Ruska proti Ukrajine.
So znepokojením skonštatovali, že od zverejnenia správy Európskej komisie o Srbsku v roku 2020 sa hodnotenie celkového stavu v 33 rokovacích kapitolách nezlepšilo a že v roku 2022 eurokomisia nezistila "dobrý pokrok" v žiadnej kapitole.
Európska únia je hlavným politickým a ekonomickým partnerom i najväčším darcom pre Srbsko, upozornili europoslanci znepokojení nedávnym poklesom podpory srbskej verejnosti pre členstvo v Únii. Podľa správy EP je to dôsledok dlhotrvajúcej protieurópskej a proruskej politickej rétoriky, ktorú šíria vládou kontrolované médiá a vládni predstavitelia, ako aj hrubého zlyhania úradov pri vyrovnávaní sa s minulosťou Srbska.
Slovenský europoslanec a spravodajca Európskeho parlamentu pre Srbsko Vladimír Bilčík upozornil, že táto správa poukazuje na množstvo kritických bodov a zároveň podporuje cestu Srbska do Európskej únie, ku ktorej sa jeho lídri zaviazali po voľbách v roku 2022.
"Vítam návrat opozície do srbského Národného zhromaždenia. Aby Srbsko napredovalo, musí sa zosúladiť s vonkajšími vzťahmi Európskej únie, pokračovať v domácich reformách a normalizovať vzťahy s Prištinou. Ak to Belehrad dosiahne, bude to spoločný európsky úspech," opísal situáciu Bilčík.
Správa Európskeho parlamentu oceňuje opatrenia, ktoré Srbsko prijalo na posilnenie nezávislosti súdnictva a zvýšenie transparentnosti a účinnosti inštitúcií právneho štátu, a dobrú spoluprácu Srbska s Európskou úniou v oblasti riadenia nelegálnej migrácie. Európsky parlament berie na vedomie určitý pokrok v boji proti korupcii a zdôrazňuje, že na dosiahnutie hmatateľných výsledkov je potrebného viac preukázateľného úsilia a politickej vôle, najmä pokiaľ ide o závažnú a organizovanú trestnú činnosť.
Zdôrazňujúc, že normalizácia vzťahov medzi Srbskom a Kosovom je prioritou a podmienkou vstupu oboch krajín do Európskej únie, poslanci Európskeho parlamentu vyzvali obe strany, aby prevzali iniciatívu a boli pripravené prijať potrebné rozhodnutia, ktoré povedú k pokroku v ich dialógu. Ten by mal vyústiť do prijatia komplexnej právne záväznej dohody založenej na zásade vzájomného uznávania v súlade s medzinárodným právom.
Správy o pokroku Srbska a Kosova predložia na hlasovanie v Európskom parlamente na májovom plenárnom zasadnutí.