Čínski poslanci dnes schválili rozšírenie protišpionážneho zákona. Novo zakazuje odovzdávanie akýchkoľvek informácií spojených s národnou bezpečnosťou a záujmami Číny a rozširuje definíciu špionáže, informovala agentúra Reuters. Ide o prvú úpravu tohto zákona od roku 2014 a do platnosti má vstúpiť od 1. júla tohto roka.
Čínsky prezident Si Ťin-pching sa od nástupu k moci v roku 2012 zameral na národnú bezpečnosť a minulý mesiac na výročnom zasadnutí parlamentu zdôraznil, že "bezpečnosť je základom rozvoja".
Čínsky parlament zatiaľ plný text zákona nezverejnil. Čínska spravodajská služba CNS ale informovala, že "dokumenty, údaje, materiály a predmety súvisiace s národnou bezpečnosťou a záujmami" budú po zmene zákona patriť pod rovnakú ochranu ako štátne tajomstvo. Zákon nedefinuje, čo spadá pod čínsku národnú bezpečnosť alebo záujmy.
Zákon tiež rozširuje definíciu špionáže, aby zahŕňala aj kybernetické útoky proti štátnym orgánom alebo kritickej informačnej infraštruktúre, dodala CNS. Úrady budú môcť na základe zákona vykonávať protišpionážne vyšetrovania, aby získali prístup k informáciám o osobnom majetku, a tiež zakázať prekročenie hranice.
V posledných rokoch Čína zadržala desiatky čínskych a zahraničných štátnych príslušníkov kvôli podozreniu zo špionáže. Napríklad minulý mesiac bol v Pekingu zadržaný vedúci pracovník japonského výrobcu liekov Astellas Pharma. Prípady špionáže sa zvyčajne prejednávajú v utajení vzhľadom na ich spojitosť s národnou bezpečnosťou.