Pred desiatimi rokmi, 24. apríla 2013, zahynulo pri zrútení osempodlažnej budovy na predmestí bangladéšskej metropoly Dháka Savaru najmenej 1129 ľudí a ďalších 2500 ich bolo zranených. Obeťami boli hlavne ženy, ktoré tam pracovali v textilných dielňach. Nešťastie v Savare sa stalo najhorším svojho druhu v novodobej histórii.
V komplexe Rana Plaza v Savare v osudný deň pracovalo 3600 ľudí, najmä žien, ktoré tam šili odevy pre rad západných značiek a obchodných reťazcov. Budova sa zrútila pred deviatou hodinou ranného miestneho času. Komisia zriadená vládou konštatovala ako príčinu nešťastia najmä fakt, že budova bola postavená na bažinatej pôde a z nekvalitných materiálov, navyše majiteľ k šiestim poschodiam bez povolenia pristaval ďalšie dve. Budova tiež nebola navrhnutá ako priemyselný objekt, v ktorom sa predpokladajú otrasy ťažkých strojov. Tragédii sa dalo zabrániť, ak by šéfovia dielní vypočuli varovanie, že sú v múroch domu praskliny.
V júli 2016 bolo kvôli zrúteniu budovy obžalovaných 38 osôb z vraždy. Ďalší traja ľudia čelia obžalobe, že sa po najväčšom priemyselnom nešťastí v dejinách Bangladéša pokúsili pomôcť majiteľovi komplexu v úteku z krajiny. Obžalovaným hrozí v prípade odsúdenia aj trest smrti. Tragédia vyvolala v celom svete diskusiu o chudobe a otrasných pracovných podmienkach ľudí z rozvojového sveta pracujúcich pre svetových výrobcov textilu. Kritika sa tiež zniesla na vládu kvôli pomalému odškodňovaniu obetí.
V auguste 2017 bol majiteľ továrne Sohel Rana odsúdený na maximálny trest odňatia slobody na tri roky za to, že nepriznal svoj osobný majetok národnej komisii pre boj proti korupcii. Rana a 37 ďalších osôb vrátane vládnych úradníkov boli tiež obvinení z vraždy a v prípade, že budú uznaní za zodpovedných za zrútenie komplexu, môžu dostať trest smrti. Procesy stále neskončili, vo väzbe je iba Rana, ostatní sú na kauciu vonku, na úteku alebo mŕtvi.
Nešťastie v Savare sa zaradilo k najhorším pohromám 20. storočia, ktoré nespôsobila príroda či vojna, a v novodobej histórii je najtragickejší svojho druhu. Do tragédie v Savare držalo toto smutné prvenstvo zrútenie päťposchodového obchodného domu Sampung v júni 1995 v Soule, kde v troskách zahynulo 501 ľudí a na 940 osôb bolo zranených.
Snáď jedinými pozitívnymi správami, ktoré prišli z miesta katastrofy, bolo narodenie zdravého chlapca pod troskami; spolu s matkou sa ho podarilo vyslobodiť šesť hodín po páde. A ako zázrak sa zdalo, keď záchranári po 17 dňoch vyslobodili z trosiek preživšiu ženu. Niektorí preživší sú pripútaní na invalidný vozík, viacerí z nich museli podstúpiť amputáciu končatín.