Britská vláda vyšetruje, či v Londýne pôsobí v mene čínskej vlády nelegálna "policajná stanica". Oznámila to dnes a dodala, že berie jej možnú existenciu mimoriadne vážne. Reagovala tak na článok denníka The Times, podľa ktorého čínsky podnikateľ s väzbami na túto tajnú bunku organizoval darcovské večere pre Konzervatívnu stranu a nechal sa fotografovať s jej lídrami. Nelegálne služobné čínske polície v poslednom čase pritiahli pozornosť úradov tiež v USA, Česku či Holandsku.
Denník zverejnil článok o Lin Žuej-jouovi, čínskom podnikateľovi prevádzkujúcemu rozvoz jedál v juholondýnskej štvrti Croydon, ktorého priestory údajne pôsobia tiež ako neohlásená čínska policajná stanica.
V texte sú podrobne popísané jeho údajné väzby na britských vládnucich konzervatívcov a tiež fotografie, na ktorých Lin pózuje s bývalými premiérmi Borisom Johnsonom a Theresou Mayovou. Denník tiež tvrdí, že čínsky podnikateľ má blízko k čínskej komunistickej strane. Lin popiera, že by pracoval pre Peking.
Správa o čínskej policajnej stanici v Británii je "veľmi znepokojujúca", povedal dnes agentúre Reuters námestník britskej ministerky vnútra Chris Philp. Povedal tiež, že vláda je odhodlaná chrániť komunity pred fenoménom, ktorý označil ako "cezhraničné represie". "Vyšetrovanie zo strany orgánov činných v trestnom konaní pokračuje," dodal.
Britské ministerstvo vnútra a londýnska polícia začali počiatočné vyšetrovanie tejto záležitosti po tom, ako španielska organizácia na ochranu ľudských práv Safeguard Defenders vlani vydala správu, ktorá sa činnosťou týchto centier po celom svete zaoberá. V dokumente uviedla, že kancelárie slúžia Pekingu na získavanie spravodajských informácií, dozeranie na čínsku komunitu a v prípade potreby donútenie jej členov k návratu do vlasti, kde môžu čeliť prenasledovaniu.
Denník N prišiel so zistením, že dve nelegálne policajné stanice prevádzkovala Čína tiež v Česku. Ich uzavretie oznámila Čína českému ministrovi zahraničia Jánovi Lipavskému vlani v decembri.
Šéfka kampane v Safeguard Defenders Laura Harthová agentúre AFP povedala, že Lin mal "jasné a preukázateľné väzby na aparát čínskej komunistickej strany". "Je nevyhnutné, aby demokratické orgány, vrátane tých v Spojenom kráľovstve, začali tieto vyšetrovania a začali sa zaoberať paletou aktivít" Číny vo svojich krajinách, dodala.
Odhalenia v britskej tlači prichádzajú v čase, keď americké úrady zatkli dvoch mužov a obvinili vyše tri desiatky ďalších ľudí v súvislosti s vyšetrovaním čínskych snáh prenasledovať politických oponentov Pekingu v zahraničí. Dvaja zatknutí obyvatelia New Yorku čelia obvineniu, že v meste vytvorili "tajnú policajnú stanicu" určenú na špehovanie. Čínska vláda označila operáciu americkej justície za "politickú manipuláciu".