Ani umiernená konzumácia alkoholu nie je zdraviu prospešná. Vyplýva to z analýzy viac ako stovky štúdií za posledných 40 rokov, ktorá vyšla tento rok v marci, píše denník The New York Times.
Doterajší výskum hovoril o možnej súvislosti striedavého pitia alkoholu s nižšou úmrtnosťou, predovšetkým v prípade červeného vína. Podľa vedcov bol ale do veľkej miery skreslený. Nepoukázal totiž na fakt, že aj ľahší a striedmi pijani majú nespočetné množstvo ďalších zdravých návykov a výhod a často boli porovnávaní so skupinou abstinentov tvorenou bývalými pijanmi, ktorí piť prestali pre zdravotné problémy.
"Keď porovnávate túto nezdravú skupinu s tými, ktorí pokračujú v pití, vyzerá to, že súčasní pijani sú zdravší a majú nižšiu úmrtnosť," uviedol Tim Stockwell z kanadskej výskumnej inštitúcie Canadian Institute for Substance Use Research, ktorý sa na analýze podieľal. Dodal, že keď sa tento faktor zohľadní, údajné výhody umierneného pitia sa tým značne zmenšia a stanú sa štatisticky bezvýznamnými.
Ženy majú podľa novej štúdie vyššie riziko predčasného úmrtia s dennou konzumáciou viac ako 25 gramov alkoholu, čo je menej ako dve malé pivá alebo tri deci vína. U mužov riziko úmrtnosti rastie s vypitím viac ako 45 gramov alkoholu za deň.