Španielska prokuratúra nebude stíhať policajtov v súvislosti s úmrtím najmenej 23 migrantov pri pokuse o prekročenie hranice s Marokom pri meste Melilla. Prokuratúra počas vyšetrovania nezistila skutočnosti, ktorý by nasvedčovali tomu, že niektorý zo španielskych policajtov spáchal trestný čin. Informovala o tom dnes agentúra AFP. Španielska vláda tvrdí, že sa žiadne z úmrtí nestalo na území Španielska, o čom ale pochybujú organizácie na ochranu ľudských práv a niektoré médiá.
Zhruba 2-tisíc ľudí sa pokúsilo 24. júna prekonať prísne stráženú pozemnú hranicu medzi Marokom a Španielskom pri španielskom meste Melilla, ktoré leží na africkom kontinente. V tom sa im snažili zabrániť marockí policajti aj španielske sily. V priebehu pokusu o skupinové prekonanie hranice zomrelo najmenej 23 ľudí, niektoré mimovládne organizácie ale hovoria až o 37 mŕtvych. Niektorí z nich zrejme zomreli pri obrovskej tlačenici, ktorá sa vytvorila na španielsko-marockom hraničnom priechode, či pri páde z plota, ktorý obe krajiny oddeľuje.
Prokuratúra uviedla, že pri analýze výsledkov vyšetrovania nenašla indície, že sa španielski policajti dopustili nejakého trestného činu. "Nemožno dospieť k záveru, že správanie policajtov zvýšilo riziko ohrozenia života a telesnej integrity migrantov, a teda policajtov nemožno ani obviniť z neúmyselného zabitia," píšu prokurátori, ktorí prípad odložili.
Podľa prokurátorov španielski policajti spočiatku nevedeli o mŕtvych ani o tom, že niektorí migranti sú v ohrození a potrebujú pomoc. Správanie sa utečencov voči marockým a španielskym policajtom bolo podľa prokuratúry "neustále nepriateľské a násilné". Prokuratúra však polícii odovzdala niekoľko prípadov, keď by policajtom mohol hroziť disciplinárny postih. Niektorí z nich podľa zistení vyšetrovateľov na migrantov hádzali kamene.
Prokuratúra tiež uviedla, že španielski policajti konali správne, keď Maroku odovzdali 470 migrantov, ktorí sa dokázali dostať na španielsku stranu.
Vysoký počet mŕtvych migrantov vyvolal silnú kritiku mimovládnych organizácií aj OSN voči Maroku aj Španielsku. Podľa kritikov polícia použila proti utečencom nadmernú silu. Napríklad ľudskoprávna organizácia Amnesty International označila udalosti z 24. júna za masovú vraždu a tvrdí, že sa španielske a marocké úrady snažia skryť, čo sa na hranici stalo.
Španielsky minister vnútra Fernando Grande-Marlaska uviedol v novembri v parlamente, že žiadne úmrtie migrantov sa neodohralo na španielskej strane hranice. O tom však pochybujú opozičné strany aj vládni spojenci ministra, podľa ktorých Grande-Marlaska nehovorí o incidente pravdu. Podľa vyšetrovania medzinárodných médií, medzi ktorými boli listy Le Monde, El País či Der Spiegel, sa niektoré úmrtia stali aj na španielskej strane. K záveru dospeli na základe analýz fotiek, záberov i osobných svedectiev.