Týkať sa to má Slovenskej lekárskej komory (SLK), Zväzu ambulantných poskytovateľov, Asociácie štátnych nemocníc SR, Asociácie nemocníc Slovenska a Asociácie súkromných lekárov – Zdravita. Informovala o tom manažérka pre komunikáciu a médiá SLK Nancy Závodská.
"Považujeme za dôležité, aby v rozpočte pre zdravotníctvo na rok 2023 bola na verejné zdravotné poistenie navýšená suma optimálne na výšku šesť percent HDP na budúci rok. V aktuálnom návrhu rozpočtu je dobre schovaný fakt, že platba za poistencov štátu je dlhodobo nedostatočná a má absolútne alebo relatívne z roka na rok klesajúci trend," skonštatovali organizácie vo vyhlásení.
Okrem iného tiež požadujú, aby sa pri schvaľovaní rozpočtu v parlamente uprednostnila odborne podložená debata a dodržiavanie dohodnutých záväzkov.
"Následky neadekvátnych rozhodnutí jednej vlády nielenže neprinášajú očakávaný efekt, ale vytvárajú a priori negatívnu východiskovú pozíciu pre ktorúkoľvek ďalšiu vládu a len prehlbujú negatívnu finančnú a personálnu bilanciu v zdravotníctve a zvyšujú spoločenské napätie," podotkli.
Zdravotnícke organizácie v otvorenom liste tiež požiadali predsedu Národnej rady Borisa Kollára (Sme rodina) o stretnutie k návrhu štátneho rozpočtu na rok 2023 v kapitole zdravotníctvo.
Výdavky verejného zdravotného poistenia, ktoré slúžia na zabezpečenie zdravotnej starostlivosti, sa v budúcom roku podľa návrhu rozpočtu očakávajú na úrovni 6,74 miliardy eur, čo predstavuje 5,9 percenta HDP. Z toho štát za svojich poistencov zaplatí 1,10 miliardy eur.