Prezidenti a premiéri krajín Európskej únie sa v prvej časti dnešného mimoriadneho summitu nezhodli na podrobnostiach embarga na dovoz ruskej ropy. Novinárom to oznámil diplomatický zdroj, podľa ktorého summit zrejme podporí všeobecný záväzok k ukončeniu dovozu ruskej ropy tankermi, detaily sa však budú dojednávať až v nasledujúcich dňoch. Rokovanie šéfov štátov a vlád teraz pokračuje pracovnou večerou, ktorej témou je vedľa protiruských sankcií a podpory Ukrajiny aj energetika.
Debata o sankciách pôvodne nemala v programe summitu isté miesto, podľa spomínaného zdroja jej však lídri po úvodnom videoposolstve ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského venovali podstatnú časť večernej debaty. Ukrajinský líder vyzval kolegov Únie k rýchlemu prijatiu šiesteho sankčného balíka, ktorý Európska komisia navrhla už začiatkom mája a proti ktorému sa kvôli embargu na dovoz ruskej ropy od začiatku stavia Maďarsko. Komisia kvôli tomu pôvodný text prepracovala a navrhla zakázať iba dovoz ruskej ropy tankery, zatiaľ čo preprava ropovodom Družba má mať dočasnú výnimku.
Maďarský premiér Viktor Orbán pred dnešným rokovaním vyhlásil, že návrh ide dobrým smerom, ale nezaisťuje pre jeho krajinu dodávky ropy v prípade výpadku či poškodenia ropovodu. Česko či Slovensko zase požadujú výnimky zo zákazu exportu produktov z ropy dopravenej potrubím. V slovenskom prípade je dôvodom fakt, že litvínovská rafinéria nedokáže vyrobiť celý objem nafty spotrebovanej v krajine a Česko čiastočne spolieha na dovoz zo slovenského Slovnaftu.
Spomínaný diplomat večer novinárom povedal, že dočasná diskusia konkrétne riešenie nepriniesla a podrobnosti by v najbližších dňoch mali doladiť veľvyslanci únijných štátov. Česko podľa neho dostalo predbežný prísľub, že bude môcť určitý čas kupovať obmedzené množstvo nafty. Tej mu podľa dostupných údajov chýbajú dva milióny ton ročne. Hlavná prekážka na ceste k dohode preto zrejme bude opäť na strane Maďarska.
Summit sa má podľa návrhu záverov zhodnúť na zákaze dovozu tankermi. Lídri sa tiež chystajú vyzvať Radu EÚ zastupujúce členské krajiny, aby bezodkladne dohodla finálnu podobu embarga zaisťujúcu "férovú konkurenciu a rovnaké podmienky na jednotnom trhu EÚ". Podľa informácií bruselského webu Politico si Maďarsko do textu presadilo zmienku o "núdzových opatreniach, ktoré v prípade náhlych prerušení dodávok zabezpečia ich pokračovanie".