Britská ropná a plynárenská spoločnosť Shell rokuje s konzorciom indických energetických firiem o predaji svojho podielu v závode na skvapalnený zemný plyn v Rusku. S odvolaním sa na tri zdroje o tom informovala agentúra Reuters. Shell - podobne ako mnoho ďalších západných spoločností - po ruskej invázii na Ukrajinu oznámil postupný odchod z Ruska. Potenciálny záujem konzorcia o ruský závod ilustruje, ako India v kontexte sťahovania západných firiem z Ruska využíva dodávok lacnej ropy a predaja energetických aktív.
Shell začiatkom mája oznámil, že v súvislosti s rozhodnutím opustiť aktivity v Rusku už odpísal 3,9 miliardy dolárov. Firma vlastní okrem iného 27,5 percenta akcií v ruskom závode Sachalin-2 na spracovanie LNG. Shell nedávno podľa zdrojov začal so skupinou indických spoločností, vrátane ONGC Videsh a Gail, rokovania o predaji podielu. Zúčastnené spoločnosti sa zatiaľ k veci nevyjadrili.
Shell tiež požiadal indickú stranu o samostatné ponuky na dlhodobé zmluvy, ktoré má uzavreté so spoločnosťou Sachalin-2 na dodávky nákladov LNG a ropy, uviedli dva zo zdrojov.
Závod Sachalin-2 prevádzkuje a má pod kontrolou ruská plynárenská spoločnosť Gazprom. Medzi ďalšie zainteresované strany v projekte patria japonské spoločnosti Mitsui a Mitsubishi. Akákoľvek dohoda o predaji by tiež vyžadovala súhlas Moskvy, uviedli zdroje. Shell v súčasnej dobe nevedie rokovania o predaji svojho podielu v závode so žiadnymi inými spoločnosťami, ani s čínskymi, uviedol jeden zo zdrojov.
Indická vláda požiadala štátne energetické spoločnosti, aby posúdili možnosť nákupu ruských aktív od európskych ropných spoločností, uviedla minulý mesiac agentúra Reuters.
Shell tento mesiac oznámil, že predá ruskej firme Lukoil vyše 400 čerpacích staníc a závod na mazivá v Rusku.
Západné krajiny nákup ruskej ropy obmedzujú, čo je trest za vpád ruských vojsk na Ukrajinu. India je ochotná ruskú ropu ďalej nakupovať, podľa zdrojov agentúry Bloomberg ale chce, aby jej Moskva zľavila pod 70 dolárov za barel. Argumentuje pritom kompenzáciou rizík a prekážkami pri nákupe ropy z Ruska. Na trhu sa ropa Brent teraz predáva zhruba za 115 dolárov za barel. Ruská ropa aj pred sankciami bola lacnejšia.