Zabaviť majetok ruských oligarchov či firiem podporujúcich vojnové ťaženie prezidenta Vladimira Putina na Ukrajine by mohlo byť v Európskej únii čoskoro jednoduchšie. Európska komisia dnes predložila návrh pravidiel, ktoré rozširujú celoúnijný zoznam trestných činov, okrem iného o porušovaní sankcií vyhlásených EÚ. Únijná exekutíva zároveň navrhla úpravu smernice, ktorá umožní konfiškovať a predať majetok ľudí či subjektov obchádzajúcich sankcie.
Za tri mesiace od začiatku ruskej invázie na Ukrajinu sa postupne rozrástol zoznam ruských činiteľov, oligarchov, firiem a inštitúcií, ktorým dvadsaťsedmička krajín zmrazila majetok na území EÚ. V súčasnosti predstavuje viac ako tisícku mien. Členské štáty však doteraz pristupujú k vymáhaniu sankcií rôzne a menej dôsledné pravidlá niektorých štátov umožňujú potrestaným, aby sa sankciám vyhýbali.
"Sankcie musia dodržiavať všetci. Ak ich niekto nedodržiava alebo obchádza, musí byť potrestaný, a to podľa rovnakých pravidiel vo všetkých členských krajinách EÚ," vyhlásila dnes podpredsedníčka komisie Věra Jourová. Napríklad porušovanie zbrojného embarga alebo zákazu niektorých dovozov z Ruska podľa nej nepovažujú za trestné činy všetky štáty bloku, mnoho z nich ich berie iba ako správny delikt. Návrh komisie, ktorý teraz dostanú na schválenie členskej krajiny, zaraďuje porušovanie sankcií medzi trestný čin v celej EÚ.
Brusel sa zároveň snaží vyjsť v ústrety štátom požadujúcim, aby sa zo zabaveného majetku čiastočne financovala povojnová obnova Ukrajiny. Komisia chce zaradiť obchádzanie sankcií na zoznam činov, za ktoré možno zabaviť majetok. Navrhuje tiež posilnenie právomocí orgánov rozhodujúcich o zmrazení majetku pochádzajúceho z trestnej činnosti, čo má celú vec urýchliť a sťažiť jeho prevedenie do inej krajiny.