StoryEditor

Postupujeme pomaly, lebo berieme ohľad na civilistov, vyhlásil ruský minister Šojgu

24.05.2022, 14:14
Autor:
nasinasiČTKČTK

Moskva popiera, že by jej armáda útočila na civilistov a civilné objekty, hoci fakty tvrdia opak. Len dnes bolo objavených 200 tiel civilistov v zničenom dome v okupovanom Mariupole.

Postup ruskej armády na Ukrajine spomaľuje fakt, že berie ohľad na to, aby neboli obete medzi civilným obyvateľstvom, vyhlásil ruský minister obrany Sergej Šojgu na rokovaní ministrov obrany proruského vojenského paktu ODKB podľa agentúry Interfax. Odhadol tiež, že na ukrajinskej strane bojuje viac ako 6 000 žoldnierov.

Okrem toho Rusko podľa Šojgua vyhlasuje lokálne prímeria a vytvára humanitárne koridory, ktorými civilisti môžu opustiť obkľúčené miesta.

"Nepochybne to spomaľuje tempo ofenzívy, ale robíme to vedome, aby sme sa vyhli obetiam medzi civilistami," vyhlásil Šojgu.

Ruské ozbrojené sily podľa ministra neútočia na civilnú infraštruktúru a palebné pozície a vojenské objekty ničia vysoko presnými zbraňami.

Dokumentácia ruskej zakázanej munície

Moskva vytrvalo popiera, že by jej armáda útočila na civilistov a civilné objekty, hoci fakty hovoria o opaku. 

Svoju vlastnú dokumentáciu čerstvo zverejnil aj denník The Guardian, ktorý opisuje použitie zakázanej munície zo strany Ruska voči ukrajinským civilistom. Časť z nej je známa svojou nepresnosťou a Rusko ju použilo už aj v predchádzajúcich ozbrojených konfliktoch, napríklad v Sýrii.

image

The Guardian zdokumentoval použitie zakázanej munície Ruskom na Ukrajine

Civilné obete a priznania vojakov

Len dnes bolo rovnako objavených 200 tiel civilistov v pokročilom štádiu rozkladu v zničenom obytnom dome v okupovanom meste Mariupol. V meste zomreli tisíce ľudí, z ktorých mnohí neboli riadne pochovaní. Starosta prístavného mesta Vadym Bojčenko už predtým upozornil, že chaotické pochovávanie a letné dažde môžu v meste spôsobiť epidémiu.

image

V troskách domu v Mariupole našli vyše 200 tiel, uviedol poradca starostu

V priebehu včerajšieho dňa odsúdil ukrajinský súd na doživotie ruského vojaka, ktorý sa priznal k vražde 62-ročného civilistu. Na ortieľ súdu čakajú aj ďalší dvaja ruskí vojaci, ktorí sa rovnako priznali k ostreľovaniu civilných objektov.

image

Svoju vinu priznali. Na Ukrajine pokračuje súd s Rusmi, ktorí strieľali na civilistov

Úrad vysokej komisárky OSN pre ľudské práva v pondelkovom komuniké potvrdil, že vo vojne Ruska proti Ukrajine bolo preukázateľne zabitých minimálne 3 930 civilistov, vrátane 257 detí, a ďalších 4 532 utrpelo zranenia, vrátane 394 detí.

Skutočný počet civilných obetí bude však oveľa vyšší. 

23. jún 2022 03:19