Ilustračná foto európskeho sídla OSN v švajčiarskej Ženeve. FOTO: TASR/AP
StoryEditor

Vysokopostavený ruský diplomat odstúpil z funkcie. Povedal, že sa hanbí za Rusko

23.05.2022, 15:07
Autor:
TASRTASR

Boris Bondarev, ktorý pôsobil v ruskej misii pri Úrade OSN v Ženeve, rezignoval na svoju funkciu. Oznámil to v otvorenom liste, v ktorom kritizoval "agresívnu vojnu, ktorú rozpútal prezident Putin na Ukrajine".

Predstaviteľ ruskej misie pri OSN v Ženeve odstúpil pre nesúhlas s vojnou na Ukrajine. Vyplýva to z listu, ktorý diplomat podľa stanice Rádio slobodná Európa/Rádio Sloboda zverejnil na sociálnej sieti LinkedIn.

V ňom Bondarev uviedol, že sa za svoju krajinu nikdy nehanbil viac. Ak sa správa potvrdí, bude Bondarev zrejme prvým ruským diplomatom, ktorý sa oficiálne vzdal funkcie z dôvodu invázie na Ukrajinu. Ministerstvo zahraničných vecí v Moskve sa k prípadu zatiaľ nevyjadrilo.

Najťažší zločin voči národu

"Putinom rozpútaná agresívna vojna s Ukrajinou, a vlastne s celým západným svetom, je nielen zločinom proti ukrajinskému ľudu, ale pravdepodobne aj najťažším zločinom proti ruskému ľudu," citovala RFE/RL z vyjadrenia Bondareva.

image

Vojna sa rozhodne v septembri. Rusi sa vrátia z chát a začnú sa pozerať do budúcnosti, tvrdí britský expert Galeotti

Podľa webu OSN v Ženeve pôsobil Bondarev ako poradca ruskej stálej misie. V diplomatických službách bol podľa svojich slov 20 rokov.

"Žiaľ, za tých dvadsať rokov sa miera klamstiev a neprofesionality v práci ministerstva zahraničných vecí neustále zvyšuje," uviedol vo vyhlásení.

Ruské ministerstvo "pravdy" a "mieru"

Podľa Bondareva sa ruské ministerstvo zahraničných vecí už nevenuje diplomacii, ale "rozsievaniu klamstiev a podnecovaniu vojny a nenávisti". "Rusko už nemá žiadnych spojencov," dodal. Povedal, že by rád pokračoval vo svojej kariére diplomata, čo by sa však teraz rovnalo vlastizrade.

image

Moskva robí čistky na veľvyslanectvách. Za deň vyhostila vyše 80 diplomatov z EÚ

Začiatkom apríla vyzvalo české ministerstvo zahraničia ruských diplomatov, aby sa ďalej nepodieľali na zastupovaní ruského politického vedenia, ktoré sa rozhodlo vykonať "apokalyptickú deštrukciu" svojho suseda.

Ruské vyslanstvo v Ženeve v reakcii na to ironicky poďakovalo za "veľkorysú ponuku" a dodalo, že ruskí diplomati majú svedomia dostatok.

19. jún 2022 17:39