Sklad pšenice v obci Luky na západe Ukrajiny. FOTO: TASR/AP  
StoryEditor

Ak zrušíte sankcie, otvoríme ukrajinské prístavy, znie z Ruska

19.05.2022, 14:08
Autor:
ČTKČTK

Prevádzku väčšiny dôležitých prístavov na juhu Ukrajiny zablokovali ruské invázne jednotky, a krajina tak nemá ako vo veľkom vyvážať obilniny, ktoré sú dôležitým artiklom.

Ak má Rusko vypočuť výzvu OSN a jej Svetového potravinového programu na otvorenie ukrajinských prístavov, potom je potrebné zvážiť ukončenie protiruských sankcií. Podľa agentúry Interfax to v utorok oznámilo ministerstvo zahraničných vecí v Moskve. WFP opakovane apeluje, aby ukrajinské čiernomorské prístavy obnovili činnosť, čo by umožnilo export obilia a znížilo riziko hroziaceho nedostatku potravín v chudobnejších krajinách.

Prevádzku väčšiny dôležitých prístavov na juhu Ukrajiny zablokovali ruské invázne jednotky, a krajina tak nemá ako vo veľkom vyvážať obilniny, ktoré sú dôležitým artiklom. Na dovoze obilnín z Ukrajiny a Ruska vo veľkej miere závisí napríklad Jemen, Libanon či Egypt. Samotný Svetový potravinový program dodáva potraviny 125 miliónom ľudí a nakupuje 50 percent obilia z Ukrajiny, uviedol jeho šéf David Beasley.

image

Baerbocková: Rusko využíva hlad ako zbraň, bráni vývozu obilia z Ukrajiny

Beasley sa v stredu znovu obrátil na ruského prezidenta Vladimira Putina so žiadosťou, aby export obilia umožnil. "Nejde len o Ukrajinu. Ide o tých najchudobnejších z najchudobnejších po celom svete, ktorí sú práve v tejto chvíli na pokraji vyhladovania. A tak žiadam prezidenta Putina: Ak máte srdce, tak tie prístavy prosím otvorte," povedal.

"Nie je možné apelovať len na Ruskú federáciu, musíte sa pozrieť na celý súbor dôvodov, ktoré súčasnú potravinovú krízu spôsobili. V prvom rade tu máme sankcie, ktoré na Rusko uvalili USA a EÚ, a ktoré znemožňujú normálny voľný obchod," povedal námestník ruského ministra zahraničí Andrej Rudenko.

22. jún 2022 13:52