Izraelská vojenská polícia nebude vyšetrovať smrť reportérky stanice Al-Džazíra, ktorá prišla o život minulý týždeň pri izraelskej razii na palestínskom Západnom brehu Jordánu. Strieľali pri nej Izraelu aj Palestínčania, ale nie je jasné, čia strela Šírín abú Aklahovú zasiahla. Podľa dnešnej správy denníka Haarec vojenská prokurátorka dospela k záveru, že v prípade nie je podozrenie na spáchanie trestného činu.
Armáda podľa izraelských médií incident stále vyšetruje, ale nie právnymi kanálmi. Z predbežného vyšetrovania vyplýva, že ženu mohla 11. mája zasiahnuť náhodná palestínska paľba aj izraelský vojak.
Podľa Haarecu palestínska samospráva, ktorá armádu obvinila z vraždy abú Aklahovej, odmietla nechať vykonať pitvu a odovzdať náboj vyňatý z novinárkinho tela na balistickú skúšku. Konečné rozhodnutie o vinníkovi preto nemožno urobiť.
Niekdajší vojenský prokurátor Avichaj Mandelblit po skončení druhého palestínskeho protiizraelského povstania v roku 2005 rozhodol, že trestné vyšetrovanie vojenskej polície sa musí začať v prípadoch, keď je podozrenie, že smrť palestínskych civilistov pri zásahoch na Západnom brehu Jordánu spôsobila izraelská paľba. Neplatí to, ak o život pri prestrelke prídu ozbrojení Palestínčania.
Súčasná vojenská prokurátorka Jifat Tomerová-Jerušalmiová policajné vyšetrovanie nenariadila, pretože podľa nej nie je podozrenie na spáchanie trestného činu. Vojaci vypovedali, že novinárku nevideli a mierili na strelca, ktorí boli blízko. Haarec píše, že dôvodom prokurátorkinho rozhodnutia môže byť aj obava, že vypočúvanie vojakov ako potenciálnych páchateľov kriminálneho činu vyvolá odpor v armáde i v spoločnosti.
Izraelská pravica v minulosti ostro kritizovala všetky prípady vyšetrovania vojakov.
Izraelské médiá poukazujú na to, že sa dá očakávať, že postup Izraela vyvolá kritiku vo Washingtone. Minister zahraničia Antony Blinken sľúbil rodine abú Aklahovej, ktorá mala aj americké občianstvo, že Washington bude trvať na tom, aby bola jej smrť riadne vyšetrená.
Izraelská mimovládna organizácia Ješ Din uviedla, že sa armáda "už ani nesnaží predstierať, že vyšetruje, a 80 percent sťažností na ňu prejde bez trestnoprávneho preskúmania".