Do minuloročných amerických prezidentských a kongresových volieb, po ktorých sa Donald Trump vrátil do Bieleho domu a jeho republikáni ovládli Senát aj Snemovňu reprezentantov, rekordne prispievali miliardári.
Zhruba 100 extrémne bohatých rodín do jesenných volieb investovalo 2,6 miliardy dolárov, čo je viac ako dvojnásobok oproti príspevkom miliardárov do volieb v roku 2020, v ktorých Trumpa porazil demokrat Joe Biden.
Neobmedzené dary
Priame dary politickým kandidátom, politickým akčným výborom (PAC) a politickým stranám sú síce obmedzené, ale vytvorenie takzvaných super PACs v reakcii na verdikt umožnilo prudký nárast príspevkov.
Super PACs sú formálne nezávislé, ich prostredníctvom však môžu jednotlivci a akékoľvek záujmové skupiny neobmedzene investovať do televíznych a ďalších inzerátov na podporu politických kampaní. Zároveň však nesmie kampaň koordinovať s kandidátmi a politickými stranami alebo im priamo prispievať.
Podľa štúdie ATF vložili miliardári za 14 rokov od rozsudku vo veci Citizens United do kampaní 160-krát viac finančných prostriedkov, píše The Guardian.
"Výmena peňazí za moc, ktorá bola vždy skrytá v kuloároch americkej politiky, znepokojujúco vyplávala na povrch počas druhej Trumpovej vlády," uviedol výkonný riaditeľ ATF David Kass v písomnom vyhlásení priloženom k analýze.
200 miliónov od Muska
"Elon Musk a niektoré z najbohatších rodín na svete utratili rekordné čiastky, aby si zaistili biliónové daňové úľavy a dereguláciu, a využili na to škrty v životne dôležitých službách, ako je zdravotná starostlivosť, vzdelávanie a potravinová pomoc," dodal s odkazom na najbohatšieho muža sveta Muska, ktorý bol Trumpom poverený vedením skupiny pre zefektívnenie štátnej správy.
Zo štúdie ATF vyplýva, že väčšina finančných príspevkov mierila na podporu republikánskych tém a kandidátov, pričom 70 percent prostriedkov pochádzajúcich od 100 miliardárskych rodín, ktoré prispeli najviac, išlo práve republikánom.
Muskov super PAC na zabezpečenie Trumpovej výhry vynaložil zhruba 200 miliónov dolárov, píše The Guardian.
Podľa analýzy The Guardian zverejnenej koncom minulého roka sa k nemu pripojilo niekoľko vrcholných manažérov zo Silicon Valley, ktorí počas prezidentských volieb prispeli do kampaní viac ako 194 miliónov dolárov, a ďalší, ktorí po poskytnutí príspevkov dostali ponuku pracovať v novej administratíve.
Linda McMahonová, bývalá promotérka wrestlingu a podnikateľka, ktorá teraz pôsobí ako ministerka školstva, prispela so svojím manželom 25 miliónov dolárov. Minister obchodu Howard Lutnick prispel republikánom viac ako 21 miliónmi dolárov.
Zatiaľ čo sa pozornosť sústredila na výdavky v prezidentských voľbách, veľké sumy boli venované aj na podporu republikánov v Kongrese. V troch kľúčových súbojoch v Montane, Pensylvánii a Ohiu o kreslá v Senáte tvorili podľa ATF príspevky miliardárov zhruba polovicu z výdavkov.