Autor je analytikom spoločnosti Portu.
Po pandémii a následnej energetickej kríze sme boli svedkami silného rastu akciového trhu, ktorý ťahali americké spoločnosti a v menšej miere aj japonské. Najznámejší akciový index S&P 500 si pripísal v predchádzajúcich dvoch rokoch zakaždým výnos nad 20 percent a posúval historické maximum na nové úrovne.
Naproti tomu európske akcie sa na býčom trhu v takej miere nepodieľali. Index eurozóny Euro Stoxx 50 síce dosiahol v roku 2023 výnos 19,2 percenta, ale v roku 2024 iba 8,3 percenta. To znamená, že za posledné dva roky by sa investícia tisíc eur do európskeho indexu zhodnotila o 29 percent na 1 290 eur. V prípade investície do S&P 500 by bolo zhodnotenie až 50 percent, teda na 1 500 eur.
Ešte horšie na tom boli čínske akcie, ktoré už mnohí považovali za neinvestovateľné. Index Hang Seng sa v minulom roku obchodoval na rovnakých hodnotách ako v roku 1997. Americkú dominanciu na akciových trhoch umocnilo víťazstvo Donalda Trumpa v prezidentských voľbách, ktoré hnalo ceny akcií v USA ešte vyššie. Naopak, pod hrozbou obchodnej vojny sa európskym ani čínskym akciám naďalej nedarilo.
Trumpove vízie zatiaľ nestačia
Úvod roka 2025 však priniesol prekvapivú otočku. Za dva mesiace priniesli investorom najväčší výnos práve čínske a európske aktíva, zatiaľ čo americké výrazne zaostávajú. Hang Seng si za prvé dva mesiace pripísal už 21 percent a dostal sa na najvyššiu úroveň za tri roky. Euro Stoxx 50 pokoril bradatý rekord z roku 2000 po tom, čo vzrástol o 12 percent. Svoje historické maximá prepisuje tiež paneurópsky Stoxx Europe 600, britský FTSE 100 a ...
Zostáva vám 85% na dočítanie.