Japonská vláda vie, že skôr alebo neskôr to príde. Takzvané mega zemetrasenie môže podľa najnovších odhadov napáchať škody v prepočte 1,6 miliardy eur. Otrasom a následným vlnám cunami by padlo za obeť až tristotisíc ľudí, uvádza vláda v dokumente, ktorý bol zverejnený minulý pondelok.
Úrady vydávajú tento dokument pravidelne, očakávané zemetrasenie bude mať podľa expertov na 80 percent silu osem či deväť. Okrem očakávaného vysokého počtu obetí bude potrebná evakuácia viac ako milióna ľudí.
Kritická je oblasť, ktorá sa tiahne medzi zálivom Suruga v centrálnom Japonsku a morom Hjúga Nada pri ostrove Kjúšú na juhu. Predchádzajúce zemetrasenia v tejto oblasti boli zaznamenané každých 90 až 200 rokov a vyžiadali si tisíce mŕtvych. K poslednému došlo v roku 1946.
Japonsko patrí k seizmicky najaktívnejším oblastiam na svete. Jedno z najväčších zemetrasení tu zaznamenali v marci 2011, otrasy sprevádzala aj ničivá vlna cunami. O život prišlo bezmála 20-tisíc ľudí a ďalších viac ako 2500 bolo nezvestných. Zemetrasenie spôsobilo aj haváriu v jadrovej elektrárni vo Fukušime, čo viedlo k jednej z najhorších jadrových katastrof v histórii.
Po tejto katastrofe v Japonsku v priebehu rokov začali rásť na kritických miestach špeciálne ochranné hrádze. Vysoké betónové múry majú obyvateľov chrániť pred prípadnou ďalšou obrovskou vlnou a poskytnúť im viac času na evakuáciu. Ľudia sa však sťažujú, že kvôli nim stratili kontakt s morom.
Krajina so 125 miliónmi obyvateľov ročne zažije asi 1500 otrasov, čo predstavuje osemnásť percent všetkých zemetrasení na svete, uvádza agentúra AFP. Japonsko totiž leží v oblasti, ktorá je súčasťou takzvaného ohnivého kruhu, čo je pás okolo zlomových línií v Tichom oceáne s častým výskytom zemetrasení a sopečných erupcií.