Čínski záchranári zasahujú po silnom zemetrasení v Mjanmarsku. FOTO: Reuters
StoryEditor

Záchranári z USA v Mjanmarsku nápadne chýbajú. V pomoci po otrasoch naopak vyčnieva Čína

05.04.2025, 23:09
Autor:
ČTKČTK

Súčasní a bývalí vysokí súkromní aj vládni predstavitelia tvrdia, že katastrofa v Mjanmarsku ukazuje niektoré dôsledky ústupu Trumpovej administratívy od doterajšej politiky vykonávanej desiatky rokov.

Čínske záchranné tímy deň za dňom vyslobodzujú deti a starých ľudí z trosiek zrútených budov, zatiaľ čo kamery prenášajú zábery vďačných preživších do celého sveta. Ruské lekárske tímy ukazujú rýchlopostavené poľné nemocnice, ktoré ošetrujú ranených.

Čo však po zemetrasení o sile 7,7 stupňa v chudobnej Mjanmarsku chýba, sú mimoriadne kvalifikované, dobre vybavené a rýchle záchranné a zdravotnícke tímy zo Spojených štátov, napísala agentúra AP.

Najmenej 15 ázijských a západných vládnych záchranných tímov, ktoré majú stovky pracovníkov, už do Mjanmarska dorazilo spolu s počiatočnými sľubmi finančnej pomoci v hodnote desiatok miliónov dolárov. Počet obetí zemetrasenia z 28. marca medzičasom presiahol 3000. Kamery ukázali tím z Vietnamu, ako po prílete pochodoval pod vlajkou svojej krajiny.

image

Prímerie v Mjanmarsku musí urýchlene viesť k rozhovorom o konci vojny, tvrdí Guterres

Mjanmarská vojenská vláda a občianska vojna v krajine vytvárajú komplikované podmienky. Americká vláda napriek tomu spolupracovala s miestnymi partnermi v krajine už skôr a desiatky rokov úspešne poskytovala pomoc. Dialo sa tak napríklad po búrkach v rokoch 2008 a 2023, tvrdia predstavitelia charitatívnych organizácií.

„Vidíme väčšie utrpenie a viac úmrtí“

Spojené štáty predčia ostatné krajiny, pokiaľ ide o skúsenosti, kapacitu a ťažkú techniku, ktorá dokáže vyslobodiť živých ľudí z trosiek. No v Mjanmarsku sa po poslednom zemetrasení USA odlišujú tým, že na miesto zjavne nevyslali nikoho, okrem trojčlenného tímu, ktorý mal niekoľko dní po zemetrasení posúdiť situáciu.

"Všetci sme sa obávali, aký bude mať dopad na ľudí, keď americký prezident Donald Trump zlikviduje šesťdesiat rokov fungujúcu Agentúru Spojených štátov pre medzinárodný rozvoj (USAID)," povedala Lia Lindseyová z charitatívnej organizácie Oxfam, ktorá sa snažila poskytnúť stany, deky a ďalšiu pomoc preživším. "Teraz to vidíme v priamom prenose. Vidíme väčšie utrpenie a viac úmrtí," povedala.

image

Počet obetí zemetrasenia v Mjanmarsku presiahol trojtisícovú hranicu, vláda vyhlásila prímerie

Spojené štáty, ktoré sú najväčšou svetovou ekonomikou, sa dlho domnievali, že postavenie najväčšieho humanitárneho darcu podporuje ich strategické záujmy a spojenectvo. No zemetrasenie v Mjanmarsku je azda jediným príkladom z poslednej doby, keď USA prakticky vôbec nezasiahli pri veľkej prírodnej katastrofe, ku ktorej bol ľahký prístup.

Súčasní a bývalí vysokí súkromní aj vládni predstavitelia tvrdia, že katastrofa v Mjanmarsku ukazuje niektoré dôsledky ústupu Trumpovej administratívy od doterajšej politiky vykonávanej desiatky rokov, a to pre ľudí v núdzi na mieste a pre postavenie USA vo svete. Táto politika predpokladala, že na odstrašenie nepriateľov, na udržanie priateľov a na udržanie vplyvu na vývoj udalostí Washington potrebuje "tvrdú" silu mocnej armády aj "mäkkú" silu efektívneho programu pomoci a rozvoja.

„Urobíme, čo bude v našich silách“

Minister zahraničia Marco Rubio, ktorý bol tento týždeň v Európe na rokovaní Severoatlantickej aliancie, odmietol tvrdenia, že sa administratíva vzdáva vplyvu v zahraničí, keď ruší tisíce kontraktov na pomoc a rozvoj, vrátane tých pre katastrofy. Podľa neho sa sťažujú humanitárne organizácie, ktoré obvinil, že v minulosti profitovali z americkej pomoci.

"Urobíme, čo bude v našich silách," povedal Rubio v piatok. "Ale máme aj iné potreby, ktoré musíme brať do úvahy. Neodchádzame. "Podľa neho "je na svete mnoho ďalších bohatých krajín. Všetky by mali prispieť a urobiť svoj diel práce."

Čelní demokratickí senátori Rubiovi tento týždeň vyzvali ho, aby rýchlo zvýšil americkú pomoc Mjanmarsku. Demokratický člen zahraničného výboru Senátu Chris Coons hovoril o tom, ako sledoval televízne zábery z Mjanmarska, na ktorých sú čínske vládne tímy pri práci. "Bolelo ma srdce, keď som videl, ako namiesto toho, aby na mieste bol na čele tím USAID, bol tam tím z Číny, ktorý bol oslavovaný za to, že zachránil ľudí z trosiek," povedal Coons.

image

Počet obetí zemetrasenia v Mjanmarsku stúpol, juntu vyzývajú na zlepšenie dodávok pomoci

Administratíva Donalda Trumpa za dva a pol mesiaca prostredníctvom tímov Elona Muska, ktorý stojí na čele úradu pre efektivitu štátnej správy (DOGE), zablokovala financovanie USAID, ukončila tisíce kontraktov a až na niekoľko výnimiek prepúšťa všetkých zamestnancov po celom svete. Obviňuje agentúru z plytvania a z presadzovania liberálnych cieľov. Zemetrasenie v Mjanmarsku je prvou veľkou prírodnou katastrofou od týchto zmien.

Trojčlenný tím poradcov

Trumpova administratíva a niektorí republikánski zákonodarcovia tvrdia, že znovu zostaví obmedzený program pomoci a rozvoja pod ministerstvom zahraničia. Program bude zodpovedať ich užšiemu výkladu toho, čo slúži strategickým a ekonomickým záujmom USA.

V dňoch po zemetrasení Spojené štáty prišli s prvým oznámením pomoci: posielajú trojčlenný tím poradcov pre posúdenie situácie z regionálnej kancelárie USAID v Bangkoku. Zhodou okolností aj oni, rovnako ako stovky ďalších zamestnancov USAID po celom svete, dostali od Trumpovej vlády výpoveď 28. marca, teda niekoľko hodín po zemetrasení, potvrdili súčasní a bývalí predstavitelia USAID.

Administratíva tiež sľúbila dva milióny dolárov pomoci a v piatok oznámila ďalších sedem miliónov dolárov. Ale v hre sú oveľa väčšie sumy.

Týchto deväť miliónov dolárov je zanedbateľných v porovnaní s približne dvoma miliardami dolárov, ktoré Trumpova administratíva dlhuje neziskovým humanitárnym organizáciám a ďalším dodávateľom a zahraničným vládnym aj mimovládnym partnerom, tvrdia zástupcovia humanitárnych skupín. Administratíva náhle zastavila platby USAID a ministerstva zahraničných vecí za zahraničnú pomoc, vrátane za prácu, ktorá už bola dokončená, v deň Trumpovej inaugurácie 20. januára.

V kombinácii s náhle vypovedanými zmluvami o pomoci a zmrazením platieb na rozvojovú pomoc a rozvojovú spoluprácu USAID núti americké dlžné sumy humanitárnej skupiny obmedzovať svoje služby ľuďom v núdzi a znižovať počet zamestnancov. Niektoré menšie organizácie boli vyradené z prevádzky ešte pred zemetrasením v Mjanmarsku.

Na základe súdneho príkazu administratíva tieto platby pomaly spláca. Neziskové organizácie medzitým musia čerpať z rezervných fondov, ktoré by normálne použili na nečakané katastrofy, ako bolo zemetrasenie v Mjanmarsku, aby zaplatili účty, ktoré mali zaplatiť Spojené štáty, uviedla Lindseyová z Oxfamu.

Na otázku ohľadom záťaže, ktorú podľa mimovládnych organizácií predstavujú nezaplatené záväzky USAID, odpovedalo ministerstvo zahraničia v e-maile. "Vláda USA nemôže komentovať, ako mimovládne organizácie hospodária so svojím financovaním," napísalo ministerstvo.

Tímy pôsobia ako samostatné jednotky

Spojené štáty zvyčajne poskytujú v počiatočnej fáze po katastrofe desať až 20 miliónov dolárov, neskôr potom uvoľňujú ďalšie sumy na dlhodobú pomoc a obnovu, povedala Sarah Charlesová, ktorá viedla operácie po katastrofách a humanitárne záležitosti v USAID za prezidenta Joea Bidena.

Bežne mali Spojené štáty na mieste katastrofy 20 až 25 špecialistov počas 24 hodín, povedala. Tento počet by vzrástol na 200 ľudí alebo viac, ak by USAID nasadilo záchranné tímy pre prácu v mestách z Kalifornie a Virgínie. Tieto tímy pôsobia ako samostatné jednotky, majú psovody a vlastné zásobovanie jedlom a čistú vodu, povedala Charlesová.

Trumpova administratíva si pod tlakom zákonodarcov ponechala kontrakty pre záchranné tímy z Kalifornie a Virgínie. Avšak kontrakty na ich prepravu boli zrejme medzi tisíckami zrušených kontraktov USAID. Keď došlo ku katastrofe, USA tak nemali možnosť, ako rýchlo záchranné tímy premiestniť, povedala Charlesová.

Británia sľúbila 13 miliónov dolárov pomoci a oznámila, že do výšky piatich miliónov dolárov vyrovná súkromné dary. Čína a ďalšie krajiny tiež sľúbili finančnú pomoc. Najmenej 15 krajín poslalo desiatky alebo stovky záchranárov, vrátane Ruska, Číny, Indie a Spojených arabských emirátov, uviedla mjanmarská vláda.

Čína má s Mjanmarskom spoločnú hranicu a úzke väzby. Čínski záchranári dosiahli svoj prvý úspech hneď v nedeľu, necelých 48 hodín po zemetrasení, keď spoločne s miestnymi a vytiahli staršieho muža z vážne poškodenej nemocnice v hlavnom meste Neipyijto. Do stredy čínski záchranári vyslobodili deväť preživších, vrátane tehotnej ženy a dieťaťa. V Mandalaji čínski záchranári zachránili 52-ročného muža, ktorý bol uväznený pod troskami takmer 125 hodín.

01 - Modified: 2025-04-08 19:08:36 - Feat.: - Title: Trpezivosť dochádza. Ruské útoky na Ukrajine podrývajú snahy o prímerie, odkazujú Spojené štáty do Kremľa 02 - Modified: 2025-04-08 18:54:46 - Feat.: - Title: Panamský prieplav čelí novým hrozbám. Spojené štáty ho vymania z čínskeho vplyvu, vyhlásil šéf Pentagónu 03 - Modified: 2025-04-08 18:16:23 - Feat.: - Title: Trump pritvrdzuje. Clá na dovoz z Číny do USA sa od stredy zvýšia na 104 percent, potvrdil Biely dom 04 - Modified: 2025-04-08 17:54:27 - Feat.: - Title: Ak sa jadrové rokovania Iránu a USA natiahnu, treba to riešiť vojensky, vyhlásil Netanjahu 05 - Modified: 2025-04-08 16:45:00 - Feat.: - Title: Zbohom X a Instagram? Obchodná vojna medzi Európou a USA môže mať nezamýšľané dôsledky
menuLevel = 1, menuRoute = svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = svet, homepage = false
08. apríl 2025 21:22