Rusko dnes sľúbilo ďalšiu vojenskú pomoc Mali, Nigeru a Burkine Faso, kde vládnu vojenské junty. Píše to agentúra AFP po rokovaní šéfa ruskej diplomacie Sergeja Lavrova s ministrami zahraničia týchto západoafrických krajín. Trojica afrických krajín posilňuje vzťahy s Moskvou už niekoľko rokov a odklonila sa od Západu a predovšetkým Francúzska, ktoré v oblasti malo veľký vplyv.
Lavrov uviedol, že vojenská spolupráca s Mali, Nigerom a Burkinou Faso je intenzívna. V uplynulých rokoch v týchto štátoch pôsobila ruská žoldnierska Wagnerova skupina. Moskva podľa Lavrova chce túto spoluprácu ešte navýšiť prostredníctvom špeciálnych vojenských kurzov pre vojakov týchto krajín, vyslanie ďalších vojenských inštruktorov, vojenského materiálu a zbraní.
Mali, Niger a Burkina Faso v septembri 2023 vytvorili Alianciu štátov Sahelu a odišli z iných regionálnych organizácií, ktoré považovali za príliš prozápadné. Vo všetkých troch štátoch sú pri moci vojenské junty, ktoré odmietajú stanoviť, kedy prenechajú moc civilným vládam. Tieto krajiny postupne pretŕčali vzťahy s Francúzskom a obracajú sa na Rusko. To im okrem iného pomáha v bojoch proti islamistickým milíciám.
"Máme spoločný pohľad na boj proti terorizmu," uviedol po rokovaní s Lavrovom malijský minister zahraničia Abdoulaye Diop. Dodal, že jeho krajina považuje Ukrajinu za teroristický štát kvôli údajnému zapojeniu ukrajinských tajných služieb do bojov proti vládnym silám a ruským vojakom. Minister zahraničia Nigeru Bakary Yaou Sangare potom uviedol, že Rusko je po boku týchto troch krajín v boji proti islamistom.
Rusko si vojenskú prítomnosť na západe Afriky udržalo aj po zániku Wagnerovej skupiny. Jeho jednotky v tomto regióne pôsobia pod novým názvom.