Vojenská junta v Mjanmarsku vyhlásila dočasné prímerie s povstalcami, píšu agentúry. Platiť má od dnes do 22. apríla a má uľahčiť pomoc po piatkovom ničivom zemetrasení. Niektoré povstalecké skupiny vyhlásili dočasný pokoj zbraní hneď v piatok alebo na začiatku tohto týždňa.
Armáda čelí kritike, že blokuje prístup k humanitárnej pomoci v miestach, ktoré nemá úplne pod kontrolou. Prírodná katastrofa si už v krajine vyžiadala vyše 3000 obetí, oznámili popoludní miestne a čínske médiá. Ďalších 373 ľudí je nezvestných a 4639 bolo zranených, uviedla podľa agentúry Reuters mjanmarská televízia.
O prímerí informovala podľa agentúr štátna televízia. Povstalecké skupiny sa podľa tohto vyhlásenia musia zdržať útokov na štátne bezpečnostné zložky a vojenské základne a nesmú sa organizovať, zhromažďovať sily ani rozširovať územia. Ak nebudú tieto požiadavky dodržané, armáda podnikne potrebné opatrenia, cituje televíziu agentúra AP.
Od vojenského prevratu v roku 2021 zmieta Mjanmarskom vlečúca sa a krvavá občianska vojna. Proti vláde sa postavilo viacero povstaleckých ozbrojených skupín, často etnicky definovaných. Od minulého roka vedú proti junte úspešnú ofenzívu, v dôsledku čoho kontroluje armáda menej ako 30 percent územia krajiny, stále však ovláda veľké mestá.
V utorok vyhlásila jedna z hlavných povstaleckých skupín Aliancia troch bratstiev jednostranný pokoj zbraní po dobu jedného mesiaca, aby uľahčila záchranné akcie. Pred ňou tak urobila iná opozičná skupina - ozbrojené krídlo Ľudovej obrannej sily (PDF).
Viaceré zdroje potvrdili médiám, že armáda dnes pokračovala s leteckými útokmi na civilné oblasti a bráni prístupu pomoci tam, kde nemá plnú kontrolu.
Prístup k pomoci komplikujú tiež po celej krajine zničené cesty alebo strhnuté mosty. Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) v nedeľu vyhlásila zemetrasenie v krajine za najvyšší stupeň núdze. Zároveň vyzvala na urýchlenú finančnú pomoc Mjanmarska vo výške osem miliónov dolárov. Peniaze by mali ísť na lekársku pomoc. Humanitárnu pomoc posiela viacero krajín.