Americké plošné clá, ktorých zavedenie v stredu oznámil americký prezident Donald Trump, budú mať mohutný dopad na európsku ekonomiku. Povedal to dnes podľa agentúry AFP francúzsky prezident Emmanuel Macron.
Pre medzinárodný obchod sú Trumpove clá podľa neho šokom, označil ich za "brutálne a nepodložené". Macron pri stretnutí s predstaviteľmi francúzskeho priemyslu povedal, že jedným z možných krokov v reakcii na tie americké je prerušenie investícií v USA, kým sa všetko nevyjasní. Sľúbil tiež jednotnú reakciu Európskej únie.
Americká ekonomika
Macron v ostrej kritike krokov amerického prezidenta povedal, že americká ekonomika kvôli clám zoslabne. Ich nepriamym dôsledkom by podľa neho mohlo byť posilnenie ázijských exportov do Európy.
"Jedna vec je istá, po rozhodnutiach z tejto noci sa americká ekonomika a Američania, či už podniky alebo občania, stanú slabšími ako včera a chudobnejšími," vyhlásil podľa AFP šéf Elyzejského paláca a vyzval Európanov, aby za týchto okolností "zostali jednotní".
Francúzsky prezident hovoril o európskej reakcii v dvoch fázach. "Prvá odpoveď prebehne v polovici apríla a bude sa týkať už rozhodnutých ciel, najmä na oceľ a hliník," cituje francúzsku hlavu štátu AFP. Druhá, "masívnejšia odpoveď", má nasledovať v reakcii na clá oznámené v stredu, a to na konci mesiaca po podrobnom preštudovaní, "sektor po sektore. "
Prerušenie investícií
Pokiaľ ide o reakcie, na stole sú "všetky nástroje", vrátane prerušenia investícií v Spojených štátoch, varoval Macron podľa AFP.
Francúzsky prezident dnes kritizoval tiež zdôvodnenie amerických krokov. Napríklad obchodná nerovnováha, na ktorú Trump poukazuje, podľa neho neberie do úvahy napríklad digitálne služby.
Trump v stredu večer oznámil zavedenie plošných ciel voči mnohým krajinám na celom svete. Dovoz tovaru z Únie chce zaťažiť 20-percentnými clami. Okrem toho Spojené štáty teraz začínajú vyberať 25-percentné clo na dovoz osobných a ľahkých úžitkových áut.
Napríklad podľa predsedníčky Európskej komisie Ursuly von der Leyenovej sú Trumpom oznámené clá ranou svetovej ekonomike a dôsledky pocítia milióny ľudí. Únia je pripravená vyjednávať, ale môže podľa nej tiež siahnuť k protiopatreniam.
Viaceré krajiny vrátane Číny a Japonska vyzvali Spojené štáty na zrušenie ciel, Kórea pripravuje ochranu vlastných firiem, Kanada sľúbila prijať protiopatrenia. Americký minister financií Scott Bessent v televíznom rozhovore radil všetkým dotknutým krajinám na clá neodpovedať, inak pohrozil eskaláciou obchodného konfliktu.