Predstavitelia Európskej únie očakávajú, že americké clá zasiahnu vývoz z Európskej únie s objemom približne 380 miliárd eur. Odhady tiež hovoria, že bude zasiahnutých 70 percent exportu Únie do Spojených štátov.
Dopady na priemysel
V pondelok by si mala vypočuť od zástupcov oceliarskeho a automobilového priemyslu, aké budú mať clá dopady na ich spoločnosti, v utorok sa potom stretne so zástupcami farmaceutického priemyslu.
Reakcia Únie na 25-percentné clá na oceľ a hliník by mala prísť ako prvá. Hlasovanie o týchto protiopatreniach sa v takzvanom výbore, kde zasadajú zástupcovia členských štátov Únie, uskutoční 9. apríla.
Protiopatrenia Únie
Následne by tieto opatrenia mali nadobudnúť účinnosť 15. apríla. Pokiaľ ide o reakciu Európskej únie na ďalšie ohlásené clá, tá príde až o niečo neskôr, pretože teraz ešte len prebiehajú analýzy vplyvu takzvaných recipročných ciel, ktoré v stredu oznámil Biely dom.
Nemenovaný predstaviteľ Únie k tomu však uviedol, že Únia "Spojené štáty zasiahne tam, kde to bolí".
Odhady hovoria, že Spojené štáty teraz vyberú na clách z európskeho dovozu 81 miliárd eur, zatiaľ čo v roku 2023 to bolo sedem miliárd.
"To je samozrejme veľký skok," uviedol k tomu vysoký predstaviteľ Únie. Podľa niektorých činiteľov Únie by sa mala dvadsaťsedmička vo svojej reakcii zamerať aj na služby, kde existuje nepomer vo vzťahu medzi Úniou a USA a zdaniť najmä amerických technologických gigantov.
Predstavitelia Únie to nevylučujú, nechcú však predbiehať a všetko teraz konzultujú práve s členskými štátmi. "Zvažujeme akékoľvek možnosti," uviedol nemenovaný zdroj. "Najprv chceme veci starostlivo zanalyzovať, potom pristúpime k účinnej a primeranej reakcii," dodal.
Šéfka exekutívy Únie von der Leyenová už ráno uviedla, že americké clá sú tvrdou ranou svetovej ekonomike, dôsledky podľa nej postihnú milióny ľudí. Európania sú pripravení vyjednávať so Spojenými štátmi a súčasne sú pripravení odpovedať protiopatreniami, ak rokovania zlyhajú, dodala.