Dánsko "neoceňuje" tón, ktorý používa administratíva amerického prezidenta Donalda Trumpa. Takto spolu nehovoria blízki spojenci.
Záujem o Grónsko
Trump v poslednom čase opakovane hovoril o nevyhnutnosti dostať najväčší ostrov sveta, ktorý je autonómnou súčasťou Dánskeho kráľovstva, pod americkú kontrolu.
Reagoval aj priamo na piatkové vyhlásenie amerického viceprezidenta Vanca, ktorý Dánsko obvinil z nedostatočného investovania do ľudí a bezpečnosti v Grónsku. Povedal, že by Grónsku bolo lepšie "pod bezpečnostným dáždnikom Spojených štátov".
"Rešpektujeme, že Spojené štáty potrebujú väčšiu vojenskú prítomnosť v Grónsku, ako večer spomenul viceprezident Vance," povedal Rasmussen a dodal, že Kodaň je otvorená diskusii.
Vojenská dohoda
Pripomenul vojenskú dohodu s USA z roku 1951, ktorá podľa neho umožňuje výrazné posilnenie americkej vojenskej prítomnosti v Grónsku.
"A nezabúdajme, že Grónsko je súčasťou NATO. Bezpečnostná garancia NATO dnes pokrýva tiež Grónsko, "zdôraznil Rasmussen na záver svojho posolstva.
Vance v piatok v Grónsku navštívil americkú vojenskú základňu. Pôvodne mala byť cesta trojdňová, ale po dánskej aj grónskej kritike cestu Američania obmedzili na jeden deň a len na základňu. Vance v pondelkovom rozhovore s televíziou Fox News vyhlásil, že Trump si ostrov vezme, ak to bude potrebné.
"Nezaujíma sa o to, čo na nás Európania kričia, sústredí sa na to, aby záujmy amerických občanov boli na prvom mieste," povedal viceprezident, ktorý okrem iného označil Dánsko za nedobrého spojenca.
Najväčší ostrov sveta má geostrategický význam a zároveň disponuje veľkým nerastným bohatstvom. Obyvatelia Grónska Trumpove plány z veľkej väčšiny odmietajú, želajú si ale nezávislosť od Dánska.
Samotný Trump v piatok znovu povedal, že ovládnutie Grónska je nevyhnutné. "Myslím, že Európania to chápu. A ak nie, budeme im to musieť vysvetliť, "povedal Trump novinárom.
"Ak sa pozriete na vodné cesty, všade tam máme čínske a ruské lode. Nespoliehame sa na Dánsko a ani nikoho iného, aby sa o tú situáciu postaral, "dodal.