Politickí lídri Grónska sa dohodli na vytvorení štvorstrannej vlády, ktorá bude „vystavená silnému tlaku“ zo strany Spojených štátov, oznámil v piatok nový premiér Jens-Frederik Nielsen.
Americký prezident Donald Trump už niekoľko mesiacov hovorí, že by Grónsko - dánsky autonómny ostrov - rád pripojil k USA.
Oznámenie o zostavení novej vlády prišlo v čase, keď je na „nežiadanej“ návšteve v Grónsku americká delegácia, v ktorej je Usha Vanceová, manželka amerického viceprezidenta J. D. Vancea, poradca Bieleho domu pre národnú bezpečnosť Mike Waltz a minister energetiky Chris Wright. Pripojiť sa k ním má aj samotný viceprezident Vance a spoločne majú v pláne navštíviť americkú vojenskú základňu v Grónsku.
Predstavitelia Grónska a Dánska kritizovali návštevu tejto delegácie a tvrdia, že vytvára „neakceptovateľný tlak“ na Kodaň a Nuuk. Odchádzajúci grónsky premiér Múte Egede v súvislosti s návštevou obvinil USA zo zasahovania do vnútorných záležitostí Grónska.
„Je veľmi dôležité, aby sme naše nezhody a rozdiely odložili bokom... pretože jedine tak budeme schopní vyrovnať sa s náročným tlakom, ktorému sme vystavení zvonka,“ povedal Nielsen, keď prezentoval svoju novú vládu.
Nielsenova liberálna strana Demokrati zvíťazila v macových parlamentných voľbách. Doterajší premiér Egede zo strany Inuit Ataqatigiit (Inuitské spoločenstvo) bude v novej vláde pôsobiť ako minister financií.
Strana Naleraq, ktorá sa vo voľbách umiestnila na druhom mieste, je jedinou z piatich strán zastúpených v parlamente, ktorá nebude vo vláde a začiatkom tohto týždňa z rokovaní vystúpila, píše AFP.
Všetkých päť strán je za nezávislosť od Dánska, avšak každá z nich uprednostňuje iný časový rámec. Naleraq požaduje čo najrýchlejšie osamostatnenie.
„Potrebujeme stabilitu a jednotu v čase, keď sa zahraniční aktéri usilujú ovplyvniť vývoj našej krajiny,“ uvádza sa v oficiálnom programe novej vlády, informovali grónske médiá. V programe je ďalej uvedené, že pokiaľ ide o nezávislosť, je dôležité postupovať opatrne.