Toxický benzén už podľa rybárov zamoril celé jazero v susedstve februárovej havárie cisterien v Hustopečiach nad Bečvou na Přerovsku. Je preto potrebné zrýchliť stavbu ochranných bariér, ktoré ďalšiemu šíreniu tejto toxickej chemikálie zabránia.
Hromadný úhyn rýb v súvislosti s ekologickou haváriou zatiaľ nebol zaznamenaný. Na webe o tom informoval predseda hustopečskej rybárskej organizácie Stanislav Pernický.
Hajtman Ladislav Okleštek (ÁNO) dnes na poludnie v okolí Hustopečia vyhlásil stav nebezpečenstva, vďaka ktorému práce na likvidácii následkov budú môcť postupovať rýchlejšie.
"Stredočné vzorky vody z jazera neveštia nič dobré. Hodnoty benzénu vo vzorkách odobratých z hladiny sú zhruba na rovnakej úrovni ako minulé, avšak ďaleko horší a znepokojujúci je odber dvoch vzoriek z dna jazera. Tie potvrdzujú, že rozpustený benzén sa premiešal v celom objeme jazera," uviedol Pernický.
Toxický benzén v okolí nehody prenikol do pôdy aj podzemnej vody. Medzi doterajšie sanačné opatrenia patrí napríklad hĺbenie sanačných jám, z ktorých odborníci čerpajú benzén, ktorý sa dostal do podzemných vôd. Na mieste medzi koľajiskom a jazerom sú ich už tri desiatky.
Rozšíreniu benzénu majú zamedziť aj larzenové steny, teda oceľové profily. Hĺbi sa naďalej do siedmich metrov v úseku s dĺžkou 210 metrov. Vo štvrtok bola podľa Pernického táto bariéra dlhá 150 metrov.
Práce potrvajú ešte niekoľko dní. Hasiči s pracovníkmi Českej inšpekcie životného prostredia inštalovali špeciálne zariadenie, pomocou ktorého striekajú nad hladinu jazera vodu, aby sa zrýchlila oxidácia benzénu.
Pracovníci ČIŽP spolu s odborníkmi podľa Pernického hľadajú ďalšie možné riešenia na urýchlené odstránenie benzénu z vody. "Benzén prestupuje s podzemnými vodami štrkovým podložím a objavil sa aj v jednej zo studní pri chatách na južnom brehu jazera číslo 6. Ako úplne reálne sa javí aj ohrozenie už aj tak ťažko skúšanej Bečvy. Nie je to teda vôbec dobré. Je nevyhnutné, aby sa práca na predĺžení larzenovej steny a odťažovania kontaminoval."
Mimoriadna udalosť, ktorá podľa skúseností hasičov a dráhových hasičov nemá za posledných 30 rokov v Európe obdobu, sa stala 28. februára o 11.40 h v stanici Hustopeče nad Bečvou, kedy vykoľajil pri jazde nákladný vlak prevážajúci cez tisíc ton toxického benzénu. Časť cisterien následne začala horieť. Vo vlaku bolo radených 17 vozidiel, pričom 14 z nich vykoľajilo.