Americký poradca pre národnú bezpečnosť Mike Waltz povedal v televízii Fox News, že preberá plnú zodpovednosť za pridanie novinára Jeffreyho Goldberga do chatovacej skupiny, v ktorej sa najvyšší americkí činitelia bavili o plánovaných úderoch proti jemenským povstalcom Húsíovcom.
Waltz zároveň vyhlásil, že šéfredaktor časopisu The Atlantic Goldberg má hroznú povesť. Magazín sa podľa médií proti výrokom zaznievajúcim z administratívy prezidenta Donalda Trumpa na svoju adresu ohradil.
"Prijímam plnú zodpovednosť. Ja som skupinu zostavil," uviedol Waltz. "Je to trápne. Prídeme tomu na kĺb," dodal v programe stanica Fox News, kde povedal, že nevie, ako sa novinár do chatovacej skupiny amerických činiteľov dostal.
Hrozná povesť novinára
Okrem toho vyhlásil, že Goldberga osobne nepozná. "Poznám ho podľa jeho hroznej povesti," uviedol poradca, ktorý označil šéfredaktora The Atlantic za "spodinu" novinárov. "Urobili sme chybu. Ideme ďalej," povedal ďalej Waltz. Trump predtým podľa Fox News vyhlásil, že nie je veľkým fanúšikom The Atlantic. "Pre mňa je to časopis, ktorý zaniká," povedal šéf Bieleho domu.
The Atlantic reagoval podľa stanice NBC News vyhlásením, v ktorom uviedol, že pokusy znevážiť a zdiskreditovať časopis, jeho šéfredaktora a ich spravodajstvo sa riadi "zjavným návodom zvolených predstaviteľov a ďalších osôb pri moci, ktoré sú nepriateľské voči novinárom a právam všetkých Američanov na základe prvého dodatku". Ten garantuje slobodu prejavu.
Goldberg bol 13. marca nedopatrením pozvaný do chatovacej skupiny v aplikácii Signal, kde boli aj viceprezident J.D. Vance či minister obrany Pete Hegseth, ktorý ostatných informoval o konkrétnych cieľoch chystaných amerických útokov či zbraniach, ktoré USA nasadia.
Aplikáciu Signal Washington neschválil na zdieľanie citlivých informácií a Goldberg neskôr jej použitie na koordináciu útoku označil za "nehorázne ľahkomyseľné".
Trump kauzu bagatelizoval
Agentúra AP napísala, že Trump v utorok bagatelizoval kauzu a povedal, že incident bol "jediným zádrhelom za dva mesiace a ukázalo sa, že nebol vážny".
Podľa prezidenta Goldbergova prítomnosť v chatovacej skupine nemala vplyv na americké vojenské operácie. Trump tiež povedal, že Goldbergovo číslo do skupiny na Signale pridal jeden z Waltzových asistentov.
Použitie aplikácie Signal pre diskusiu o citlivej operácii vystavilo administratívu republikánskeho prezidenta búrlivej kritike zo strany demokratických zákonodarcov, napísala AP. Demokrati podľa nej vyjadrili rozhorčenie aj nad tvrdením Bieleho domu a vysoko postavených činiteľov, že sa tam nezdieľali žiadne utajované informácie.
Šéfka amerických tajných služieb Tulsi Gabbardová a riaditeľ Ústrednej spravodajskej služby (CIA) John Ratcliffe v utorok pri vypočutí o svetových hrozbách pred senátnym spravodajským výborom tvrdili, že najvyšší americkí predstavitelia nezdieľali utajované informácie v chatovacej skupine, ktorej súčasťou boli aj oni dvaja. "Je pre mňa ťažké uveriť, že by ciele a načasovanie a zbrane neboli utajované," povedal počas vypočutia nezávislý senátor Angus King, ktorý väčšinou hlasuje s demokratmi.
Goldbergov článok v pondelok vyvolal pobúrenie a údiv medzi odborníkmi na národnú bezpečnosť. Demokrati hovorili o neuveriteľnej nekompetentnosti. Členovia tejto strany a tiež niektorí republikáni volali po vyšetrení incidentu, ktorý označili za závažné narušenie bezpečnosti. Trump podľa Fox News povedal, že Waltz vo svojej funkcii kvôli incidentu neskončí.