Asociácia zahraničných novinárov v Izraeli a na palestínskych územiach vyzvala izraelskú vládu, aby zrušila zákaz vstupu zahraničných novinárov do Pásma Gazy, píše web The Times of Israel. Počas 15 mesiacov vojny v Gaze bezprecedentná reštrikcia Izraela pre vstup novinárov do enklávy vážne bráni nezávislému spravodajstvu a pripravujú svet o úplný obraz situácie na mieste, uviedla FPA vo vyhlásení.
Organizácia, ktorá zastupuje zahraničných novinárov, ktorí pracujú v Izraeli a na palestínskych územiach, vyhlásila, že zákaz vstupu pre nezávislých novinárov do Gazy predstavuje "neprimerané a nebezpečné bremeno pre našich palestínskych kolegov na území. Novinári riskujú svoje životy, aby informovali svet o tomto zásadnom dianí".
Podľa FPA po uzavretí prímeria medzi Izraelom a palestínskym hnutím Hamas a obmedzení vojenskej činnosti neexistuje dôvod na odkladanie povolení prístupu. "Vyzývame Izrael, aby umožnil novinárom neobmedzený vstup do Gazy," dodala FPA.
FPA a ďalšie organizácie, vrátane OSN, vydali počas vojny množstvo podobných vyhlásení, v ktorých naliehali na Izrael, aby do Gazy umožnil prístup zahraničnej tlači. Izraelská vláda žiadosti odmietala s tým, že situácia v Gaze je príliš nebezpečná na to, aby tam umožnila prístup bez vojenského sprievodu.
Podľa predbežného vyšetrovania Výboru na ochranu novinárov najmenej 165 novinárov a pracovníkov v médiách zomrelo na území Izraela, Pásma Gazy, okupovaného Západného brehu a Libanonu od začiatku vojny v Gaze z predvlaňajšieho októbra. Medzi potvrdenými obeťami je 157 palestínskych novinárov, dvaja izraelskí a šesť libanonských.
Dohoda o prímerí nadobudla platnosť 19. januára ráno a pozastavila vojnu v Pásme Gazy, ktorá sa začala 7. októbra 2023 útokom Hamasu a ďalších palestínskych ozbrojených skupín na juh Izraela. Útočníci pritom zabili na 1200 ľudí, prevažne civilistov, a ďalších zhruba 250 ľudí uniesli do úzkeho pobrežného pásma ako zajatcov.
Izraelská armáda následne začala ofenzívu, počas ktorej zabila viac ako 47.000 Palestínčanov, prevažne žien a detí. Bilancia nezahŕňa tisíce obetí izraelských úderov z predchádzajúcich týždňov a mesiacov pochovaných pod troskami budov, po ktorých sa stále pátra. Kvôli bojom muselo odísť z domovov asi 1,9 milióna obyvateľov, teda približne 90 percent populácie tohto územia, uvádzajú údaje OSN.