Andrea Stískalová - inštruktorka prvej pomoci a CEO ABClifeArchív A. Stískalová
StoryEditor

Andrea Stískalová: „Poskytnúť prvú pomoc znamená zvládnuť svoje emócie.“

03.04.2025, 00:00

Andrea Stískalová pôvodne neplánovala byť inštruktorkou prvej pomoci. A už vôbec nie vybudovať podnikanie, vďaka ktorému sa verejnosť aj manažéri vo firmách budú učiť, ako poskytnúť prvú pomoc a ako pochopiť a zvládnuť emócie v rozhodujúcich chvíľach. Celý svoj kariérny život však zasvätila zdravotníctvu a pomoci ľuďom. A keď ju život privial z Prahy späť na Slovensko, prišla s podnikateľským nápadom, ktorý zachraňuje životy. Pripomína, aký je ľudský život hodnotný a krehký. Prečítajte si rozhovor s húževnatou podnikateľkou, ktorej láskavý prístup a túžba pomáhať vytvorili projekt s hodnotou pre spoločnosť: mení pohľad Slovákov na vzdelávanie sa v oblasti poskytovania prvej pomoci.

„Niektorí účastníci mi krátko po kurze napísali, že museli poskytnúť prvú pomoc. A boli radi, že kurz absolvovali a zvládli s pokojom zareagovať. Emócie totiž hrajú v poskytovaní prvej pomoci veľkú úlohu. A o tom, ako zvládnuť prvú pomoc a aj svoje emócie, sú kurzy prvej pomoci ABClife.“

*

Andrea nemala s podnikaním skúsenosti. S úsmevom hovorí: „Bola som zdravotná sestra, podnikať som sa učila za pochodu.“ Študovala na univerzitách v Bratislave a Prahe a vzdelávanie si neustále dopĺňa slovenskými a najmä certifikovanými zahraničnými programami: „Vzdelanie má pre mňa veľkú hodnotu a je súčasťou mojej profesie aj celoživotnej cesty.“ Viac ako 17 rokov zachraňuje životy - či už ako školská alebo zdravotná sestra na ARO. V súčasnosti ako inštruktorka prvej pomoci a CEO unikátneho projektu ABClife, v rámci ktorého vzdeláva verejnosť a firemných klientov o poskytovaní prvej pomoci. „Mojím cieľom je každý deň naučiť aspoň jedného človeka prvú pomoc. Je lepšie byť pripravený ako prekvapený,“ zdôrazňuje.

Od vlastného zážitku k podnikateľskému nápadu

Andreu k pomoci druhých viedli jej rodičia: „Verím v ľudskosť a dobro v nás. Tak aj pristupujem k ľuďom. Nie je náhoda, že učím prvú pomoc. Ľudskosť a láskavosť sú reťazové reakcie – keď pomôžem ja tebe, pomôžeš ty niekomu inému. Stále hovorím, že v každom z nás je aspoň kúsok dobra,“ začína svoje rozprávanie Andrea Stískalová.

Ako zdravotná sestra na ARO v najväčšej fakultnej nemocnici v Prahe sa denne stretávala s kritickými stavmi pacientov. Jej pohľad na poskytovanie prvej pomoci však zmenil vlastný zážitok, keď musela zachraňovať život neznámeho muža v pražskom metre: „Zrazu som si uvedomila, že nemám okolo seba kolegov, prístroje, lieky. Mala som iba svoje vedomosti a ruky. Pamätám si, že som kričala na celé metro a zadávala pokyny. Ľudia však boli v šoku a ani sa nepohli. Našťastie sa našiel duchaprítomný okoloidúci, ktorý mi asistoval,“ hovorí Andrea. „Toho človeka sme zachránili. A to bol počiatok ABClife, aj keď len v podobe naliehavej potreby naučiť ľudí zachrániť život a zvládnuť svoje emócie,“ pokračuje.

Neskôr ako školská sestra vzdelávala učiteľské zbory, ako podávať prvú pomoc a ako školiteľka mala vynikajúcu spätnú väzbu. Po návrate na Slovensko sa všetko prepojilo a prišiel nápad učiť poskytovanie prvej pomoci.

Ťažký začiatok sa rozbehol do hodnotného podnikania

Andrea Stískalová pred 7 rokmi založila firmu, avšak začiatok podnikania mal od rozprávky ďaleko. „Moju firmu som doslova porodila, jej spustenie trvalo 9 mesiacov. Každý podnikateľ si prejde zdĺhavými „papierovačkami“ a ani ja som nebola výnimkou. Nakoniec som však dostala akreditáciu. Projekt ABClife vznikol za účelom vzdelávať verejnosť a firmy v poskytovaní prvej pomoci a ja som sa mohla konečne pustiť do práce,“ spomína.

Na ružiach nemala ustlané ani v prevládajúcom negatívnom názore verejnosti na kurzy prvej pomoci. Boli brané ako nudná povinnosť. Andrea však uhol pohľadu na školenia prvej pomoci postupne mení: „Aj vďaka edukácii a pozitívnej skúsenosti ľudia a firmy zisťujú, že kurz prvej pomoci môže byť zaujímavý. Naučia sa hodnotné postupy, ktoré zachránia ich dieťa, blízkeho či kolegu v práci.“ Najskôr otvorila špecializované kurzy pre verejnosť, neskôr ju na základe pozitívnych referencií začali oslovovať firmy za účelom vyškolenia zamestnancov. „Je úplne iné školiť mamičku s malým dieťatkom, manažéra na vysokej pozícii alebo zamestnanca v železiarňach. Kurzy sme s mojím tímom vyšperkovali a vždy ich prispôsobujeme podmienkam a situáciám, ktoré môžu ľudia v skupine či firme zažiť. Na individuálnom a ľudskom prístupe si zakladám.“

Firemným školeniam predchádza vždy rozhovor. Andrea sa pýta na potreby firmy a aj zážitky z minulosti, kedy musela byť zamestnancom poskytnutá prvá pomoc. Dokonca zisťuje aj špeciálne potreby vo firemných tímoch, s ktorými by sa mohli kolegovia stretnúť a na základe interaktívneho kurzu prvej pomoci vedeli správne zareagovať.

image

Andrea Stískalová „Poskytnúť prvú pomoc znamená zvládnuť svoje emócie.“

Archív A. Stískalová

Stres je dobrý navigátor

Do poskytovania prvej pomoci zákonite vstupujú emócie, veď ide o život. Inštruktorka prvej pomoci učí aj to, ako si s nimi poradiť: „Na kurzoch rozvíjame aj emočnú odolnosť, pretože poskytnúť prvú pomoc znamená zvládnuť svoje emócie. Pri záchrane života totiž nastupuje stres, takže najskôr potrebujeme ukľudniť nás samotných. Stres je dobrý navigátor, udržuje nás bdelých. Ak nás však ochromí alebo nastúpi panika, je zle.“

S účastníkmi kurzov sa vždy veľa rozpráva. Potrebuje zistiť, čo im zaberá vo vysoko stresových situáciách, pretože to môže byť kľúč k práci so svojimi emóciami aj pri poskytovaní prvej pomoci: „Prvá pomoc nie je náročná, kroky sú jednoduché. Len treba zvládnuť paralyzujúci stres. Dokonca sa snažím urobiť nečakané situácie, aby ľudia okamžite reagovali a následne sa zamysleli nad tým, ako veľmi na ich reakcii záleží.“

Presah do bežného aj pracovného života

Andrea Stískalová hovorí, že práve rozhovory o emóciách, ich zvládnutie a prepojenie s krokmi prvej pomoci mnohých ľudí zobudí. Vtedy si uvedomia, že prvá pomoc nie je o vyplnení testu na školení alebo zavolanie záchranky. Tiež, že nebudú zachraňovať len niekoho cudzieho. Najčastejšie je to práve rodina, blízky priateľ alebo kolega.

Kurz prvej pomoci má presah do bežného či pracovného života: „Neraz sa mi stalo, že ma kontaktovala firma, v ktorej sme realizovali školenie. Kurz im pomohol stmeliť kolektív či posilnil komunikáciu v tíme. Práve na školeniach totiž kolegovia zistia, komu sa robí zle z pohľadu na krv a koho požiadať o pomoc. Je skvelé, že kurz prvej pomoci vie mať aj pozitívny efekt na firemnú kultúru. Je benefitom do života a aj posilnením manažérskych zručností.“

Andrea má školenia prispôsobené pre všetky úrovne firiem: „So zamestnancami vo výrobe, kde hrozí pracovné riziko úrazu, sa učíme, ako túto situáciu zvládnuť. Taktiež som si vedomá, že manažér na vysokej pozícii potrebuje efektívne a cielené riešenie. Nemá čas nazvyš. Práve preto sme vytvorili VIP leadership školenie prvej pomoci, ktorý toto všetko zohľadňuje.“

Kurz prvej pomoci ako zážitok

„Ľudia sú vždy prekvapení veľkým počtom figurín, ktoré ich na školení čakajú. Niekedy ich je až 14. Mojím cieľom ale je, aby sa prvú pomoc naučil poskytovať naozaj každý. Aby si ju zažil. Mením štandardy, nakoľko takýto prístup nie je na Slovensku bežný,“ hovorí Andrea, ktorá nemá o úsmevné situácie na kurzoch núdzu. „Často sa stretávam aj s tým, že ľudia chcú poskytovať prvú pomoc podľa napozeraných seriálov zo zdravotníckeho prostredia, prípadne volať 911. Spoločne sa zasmejeme a naučíme sa, ako to má vyzerať v realite.“ Andreina zásada je, že nikdy nekritizuje účastníkov kurzu. Podľa jej slov, každý z nás robí v situácii, v ktorej ide o život, to najlepšie, čo vie.

Kurzy prvej pomoci sú aj zážitkom plným akcie: „Účastníci sú prekvapení, že nebudú len počúvať, ale tiež „makať“ a možno sa aj váľať po zemi,“ smeje sa inštruktorka prvej pomoci a CEO ABClife. „Veľký úspech má aj defibrilátor a začudovanie nastáva vo chvíli, keď účastníci kurzov majú za úlohu zachrániť dusiaceho sa človeka. Potrebujú totiž vynaložiť značnú silu.“

Andrea Stískalová má do budúcnosti veľké podnikateľské plány a chce pokračovať v edukácii verejnosti a firiem, aby prvá pomoc nebola vnímaná len ako zákonná povinnosť. Je to neoceniteľná zručnosť, ktorá zachraňuje životy.

image

Andrea Stískalová mení uhol pohľadu na školenia prvej pomoci. „Aj vďaka edukácii a pozitívnej skúsenosti ľudia a firmy zisťujú, že kurz prvej pomoci môže byť zaujímavý."

Archív A. Stískalová

*     *     *

Andrea Stískalová je certifikovaná inštruktorka prvej pomoci a CEO ABClife. 15-ročnú prax a medzinárodné vzdelanie spája v unikátnom projekte ABClife, ktorý zachraňuje životy. Vznikol pred 7 rokmi s cieľom vzdelávať o prvej pomoci. Jej poslaním je naučiť každý deň aspoň jedného človeka prvú pomoc. Organizuje kurzy a školenia na mieru, kde jednotlivcov aj firemné tímy učí, ako podať správne prvú pomoc a ako pochopiť a zvládnuť svoje emócie v rozhodujúcej chvíli. „Je lepšie byť pripravený ako prekvapený.“ V roku 2024 získala za projekt ABClife ocenenie MAMA CEO v kategórii PODNIKATEĽKA. Viac na www.abclife.sk

menuLevel = 1, menuRoute = pr-clanky, menuAlias = pr-clanky, menuRouteLevel0 = pr-clanky, homepage = false
03. apríl 2025 00:02