Všetci používatelia, ktorí využívajú niektorú z platených verzií generatívnej umelej inteligencie od OpenAI, majú od minulého týždňa prístup k novému generátoru obrázkov zakomponovanému do multimodálneho modelu GPT-4o. Výraz multimodálny znamená, že systém dokáže pracovať nielen s textom, ale aj s obrazom alebo zvukmi.
Systém si navyše ešte lepšie poradí s interpretáciou štýlu konkrétneho umelca. Ukázalo sa tak, že generátor obrázkov je tiež veľmi dobrý v replikácii vizuálneho štýlu japonského štúdia Ghibli, ktoré má na svojom konte napríklad také snímky ako „Naušika z Veterného údolia“ alebo „Princezná Mononoke“ a ďalšie známe animované diela.
Štýl prevzali tímy, ale aj šéf OpenAI
Samotný šéf firmy OpenAI Sam Altman si zmenil svoje profilové foto na sieti X v štýle tohto štúdia.
Umelci sa ohradili
Protesty proti takémuto zneužívaniu umeleckého štýlu však rastú a spolu s tým aj sťažnosti na to, že takto vytvorené obrázky za pomoci GPT-4o nemajú žiadny viditeľný vodoznak, ktorý by informoval, že to nie sú diela vytvorené daným umelcom.
„Model môže generovať obrázky, ktoré sa podobajú estetike diel niektorých umelcov, ak je v zadaní použité ich meno. To vyvolalo v tvorivej komunite dôležité otázky a obavy. V reakcii na to sme sa rozhodli zaujať konzervatívny prístup. Keďže sme sa dozvedeli viac o tom, ako generovanie obrázkov pomocou 4o používa tvorivá komunita, pridali sme možnosť odmietnuť splnenie zadania, ktoré sa spustí, keď sa používateľ pokúsi vygenerovať obrázok v štýle žijúceho umelca,“ bráni sa firma na svojich stránkach.
Či to pomôže, sa môžete presvedčiť sami, ako v samotnom GPT-4o (ak máte predplatné), tak na svojich sociálnych sieťach, kde by malo takéhoto obsahu ubúdať.