Profilový obrázok v štýle štúdia Ghibli šéfa OpenAI Sama AltmanaFOTO: X/Sam Altman
StoryEditor

Sociálne siete zaplavili postavičky z japonských animákov. Na vine je AI

31.03.2025, 12:00
Autor:
vsevse
  • Minulý týždeň firma OpenAI vydala novú verziu modelu GPT-4o, respektíve obrázkového editora, ktorý doň zakomponovala.
  • Novinka ukazuje vyššiu presnosť vo vytváraní alfanumerických znakov, ktoré používateľ na obrázku vyžaduje.
  • Veľa ľudí však viac zaujala možnosť, že systém dokáže dobre interpretovať obrázky v štýle japonského štúdia Ghibli.
  • Viac ekonomického a politického spravodajstva nájdete na HNonline.sk.

Všetci používatelia, ktorí využívajú niektorú z platených verzií generatívnej umelej inteligencie od OpenAI, majú od minulého týždňa prístup k novému generátoru obrázkov zakomponovanému do multimodálneho modelu GPT-4o. Výraz multimodálny znamená, že systém dokáže pracovať nielen s textom, ale aj s obrazom alebo zvukmi.

image

Obrázky v štýle štúdia Ghibli zaplavujú sociálne siete

FOTO: X.com

Popri už spomínanom vylepšení v podobe dôrazu na presnú a nedeformovanú podobu textu na obrázkoch, umožňuje služba novo vytvárať obrázky aj s realistickými podobizňami živých ľudí. Kto nebude chcieť svoje tváre GPT-4o generovať, musí o to spoločnosť požiadať.

Systém si navyše ešte lepšie poradí s interpretáciou štýlu konkrétneho umelca. Ukázalo sa tak, že generátor obrázkov je tiež veľmi dobrý v replikácii vizuálneho štýlu japonského štúdia Ghibli, ktoré má na svojom konte napríklad také snímky ako „Naušika z Veterného údolia“ alebo „Princezná Mononoke“ a ďalšie známe animované diela.

Štýl prevzali tímy, ale aj šéf OpenAI

Práve obrázky v štýle týchto diel teraz zaplavujú sociálne siete. A to sa samozrejme tvorcom nepáči, pretože ich štýl využívajú ako jednotlivci, tak profesionálne tímy, ktoré sa starajú rôznym organizáciám o ich stránky a profily.

Samotný šéf firmy OpenAI Sam Altman si zmenil svoje profilové foto na sieti X v štýle tohto štúdia.

Umelci sa ohradili

Protesty proti takémuto zneužívaniu umeleckého štýlu však rastú a spolu s tým aj sťažnosti na to, že takto vytvorené obrázky za pomoci GPT-4o nemajú žiadny viditeľný vodoznak, ktorý by informoval, že to nie sú diela vytvorené daným umelcom.

„Model môže generovať obrázky, ktoré sa podobajú estetike diel niektorých umelcov, ak je v zadaní použité ich meno. To vyvolalo v tvorivej komunite dôležité otázky a obavy. V reakcii na to sme sa rozhodli zaujať konzervatívny prístup. Keďže sme sa dozvedeli viac o tom, ako generovanie obrázkov pomocou 4o používa tvorivá komunita, pridali sme možnosť odmietnuť splnenie zadania, ktoré sa spustí, keď sa používateľ pokúsi vygenerovať obrázok v štýle žijúceho umelca,“ bráni sa firma na svojich stránkach.

Či to pomôže, sa môžete presvedčiť sami, ako v samotnom GPT-4o (ak máte predplatné), tak na svojich sociálnych sieťach, kde by malo takéhoto obsahu ubúdať.

01 - Modified: 2025-03-30 16:03:00 - Feat.: - Title: Japonsko udelí kryptoaktívam právny štatút finančných produktov, tvrdí Nikkei 02 - Modified: 2025-03-30 12:51:00 - Feat.: - Title: Južná Kórea, Japonsko a Čína rokovali o voľnom obchode 03 - Modified: 2025-03-29 12:54:12 - Feat.: - Title: Hegseth pricestoval do Japonska, na Iwodžime si pripomenul padlých v bitke 04 - Modified: 2025-03-25 07:28:44 - Feat.: - Title: Japonská vláda musí mužovi odsúdenému na smrť vyplatiť odškodné 1,3 milióna eur 05 - Modified: 2025-03-24 09:39:35 - Feat.: - Title: V Japonsku sa začalo obdobie kvitnutia čerešní známych ako sakury
menuLevel = 2, menuRoute = style/tech, menuAlias = tech, menuRouteLevel0 = style, homepage = false
31. marec 2025 12:02