Virtuálne prehliadky školských priestorov nie sú z hľadiska bezpečnosti vhodným spôsobom propagácie školy. Ako pre TASR uviedol hovorca Ministerstva vnútra Matej Neumann, možno očakávať, že sa stanú témou školských auditov a usmernení.
Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže neeviduje školy, ktoré vytvoria virtuálnu prehliadku svojich priestorov. V uplynulom období ju zverejnila napríklad jedna zo základných škôl v Rožňavskom okrese. Podľa nej bolo cieľom priblížiť priestory školy rodičom predškolákov a pomôcť s výberom školy tým, ktorí sa nemohli zúčastniť na dni otvorených dverí. „Virtuálna prehliadka bola sprístupnená na obmedzený čas desať dní a aktuálne už nie je verejne dostupná,“ uviedla škola vo svojom vyjadrení.
Rezort školstva tvrdí, že za bezpečnosť na školách sú zodpovední zriaďovatelia, pričom rezort môže v tomto prípade vydávať len odporúčania. Virtuálne prehliadky z hľadiska vývoja bezpečnostných trendov a zvyšovania bezpečnosti na školách môžu byť podľa neho rizikovým prvkom pri nastavovaní bezpečnostných pravidiel na školách.
„Rezort školstva sa v spolupráci s ostatnými ústrednými orgánmi štátnej správy permanentne zoberá a vyhodnocuje jednotlivé prvky pri zvyšovaní bezpečnosti na školách a v tomto prípade tomu nebude inak,“ uviedlo ministerstvo.
Ministerstvo vnútra rozumie snahe zvýšiť záujem o školu aj formou virtuálnej prehliadky, čo je typické pre rôzne inštitúcie v súkromnom sektore. Policajný zbor však takéto virtuálne prehliadky škôl smerom k širokej verejnosti nepovažuje z hľadiska bezpečnosti a prípadnej možnosti rizika útoku na mäkký cieľ za vhodný spôsob propagácie a otvorenosti školy.
„Virtuálne prehliadky môžu byť pre školy prínosným PR nástrojom, avšak z pohľadu ochrany mäkkých cieľov je vhodné pristupovať k ich zverejňovaniu s istou opatrnosťou. Ich verejná dostupnosť môže potenciálne napomáhať neoprávneným osobám pri analýze vnútorného prostredia školy,“ vysvetlil Neumann.
Téma digitálnej prezentácie škôl a jej bezpečnostných dôsledkov je podľa ministerstva vnútra súčasťou širšej problematiky ochrany mäkkých cieľov, ktorou sa už rezort zaoberá. Pripomína, že bezpečnostné odporúčania zahŕňa aj zverejnený dokument zameraný na ochranu mäkkých cieľov v školskom prostredí. Ide napríklad o zavádzanie školských bezpečnostných plánov, aktualizovanie vnútorných smerníc aj v oblasti digitálnej komunikácie či posilnenie vzdelávania vedenia škôl v oblasti prevencie a reakcie na hrozby. „V tomto kontexte možno očakávať, že aj virtuálne prehliadky sa stanú témou školských auditov a usmernení,“ doplnil.