Pozorovateľov oblohy čaká zajtra vzácna astronomická pochúťka. Oblohu bude zdobiť čiastočné zatmenie Slnka. V článku prinášame všetko dôležité, čo o ňom potrebujete vedieť – kde a kedy ho sledovať a ako ho bezpečne pozorovať.
Začne sa napoludnie
„Čiastočné zatmenie Slnka nastáva, keď sa Mesiac pohybuje medzi Zemou a Slnkom, ale úplne ho nezakryje. Namiesto toho pokrýva iba časť slnečného disku, čo vyzerá, akoby si Mesiac zo Slnka odhryzol. Výsledkom je neúplné zatmenie, pričom Slnko nadobudne tvar polmesiaca. Na rozdiel od úplného zatmenia Slnka – kde obloha úplne stmavne – zostáva počas čiastočného zatmenia denné svetlo, hoci môže nadobudnúť strašidelnú tlmenú kvalitu,“ informoval britský portál BBC Science Focus.
Toto zriedkavé zatmenie v sobotu oslní našu oblohu. Keď je jasná, ponúka najlepšiu šancu byť svedkom tejto udalosti v celej jeho kráse, ale aj pri oblačnosti si ho stále môžete všimnúť. „Bude viditeľné zo severovýchodnej Ameriky, severnej časti Atlantického oceánu, z Európy a zo severnej časti Ruska,“ uviedol Ján Svoreň z Astronomického ústavu Slovenskej akadémie vied.
Podľa SAV sa zatmenie v Bratislave začne o 11:43, v Košice až o 11:57, najväčšiu fázu dosiahne okolo 12:23, celkovo potrvá zhruba hodinu. Maximálne prekrytie Slnka Mesiacom teda nebude na Slovensku všade rovnaké. „Mesiac zakryje Slnko len na 2,2 až 5,7 percenta, zvýhodnení budú pozorovatelia v západnej časti Slovenska,“ doplnil Slovenský zväz astronómov. Podľa jeho predpovede dosiahne v najzápadnejšom bode SR prekrytie slnečného disku 5,7 percenta. Zatmenie bude podľa astronómov najvýraznejšie v blízkosti Hudsonovho zálivu v severovýchodnej Kanade, kde Mesiac prekryje až 93 percent Slnka.
Pozor na zrak
Existuje mnoho spôsobov, ako sledovať čiastočné zatmenie Slnka bezpečne. Na rozdiel od úplného zatmenia ho nie je možné pozorovať voľným okom ani vtedy, keď je Slnko väčšinou zakryté. Malý kúsok viditeľného Slnka môže stále spôsobiť trvalé poškodenie zraku. V sobotu budú v rámci Dňa hvezdární a planetárií na Slovensku otvorené všetky astronomické zariadenia, kde bude možné zatmenie sledovať.
Odborníci odporúčajú použiť dostatočne tmavý filter – zváračské sklo číslo 12 až 14. „Ideálna je vizuálna fólia Astrosolar alebo z nej zhotovené špeciálne okuliare, ktoré majú v každej hvezdárni,“ poznamenal SZA. Ďalekohľad je podľa neho najbezpečnejší spôsob pozorovania v projekcii. Pri pozorovaní ďalekohľadom musí byť filter pred objektívom, inak hrozí prehrievanie, prasknutie a poškodenie zraku.
Ak zatmenie nemôžete sledovať vonku, nemajte obavy, je tu internet, aby vám pomohol. Naživo ho bude vysielať množstvo stránok zameraných na astronómiu, jedným z nich je napríklad Kráľovské observatórium Greenwich so sídlom vo Veľkej Británii od 11.00 nášho času.
Naposledy bolo zatmenie Slnka od nás pozorovateľné 25. októbra 2022, ďalšie uvidíme až 18. augusta 2026, krátko pred západom Slnka. „Najkrajšie je, samozrejme, úplné zatmenie Slnka, pri ktorom je viditeľná striebristá atmosféra Slnka – koróna, jeden z najkrajších astronomických úkazov,“ hovoria astronómovia. Z nášho územia bolo úplné zatmenie Slnka pozorovateľné 8. 7. 1842 a najbližšie bude až až o 110 rokov, 7. 10. 2135.