StoryEditor

Bývalú prvú dámu Južnej Kórey Kim Kon‑hi odsúdili na sedem rokov za úplatky a zneužitie moci

26.06.2026, 11:21
Autor:
TASRTASR

Súd v Soule poslal Kim Kon‑hi na sedem rokov za prijímanie luxusných darov a zásahy do štátnych záležitostí. Exprezident Jun Sok‑jol už skôr dostal doživotie.

Súd v Soule v piatok odsúdil bývalú prvú dámu Južnej Kórey Kim Kon-hi na sedem rokov väzenia za prijímanie drahých darov výmenou za zabezpečenie pracovných miest a obchodných výhod. Informuje o tom agentúra Jonhap.

Tím špeciálneho prokurátora žiadal trest odňatia slobody v dĺžke 7,5 roka tvrdiac, že bývalá prvá dáma opakovane využívala svoje postavenie na uskutočňovanie osobných obchodných transakcií. Jej manžel, exprezident Jun Sok-jol, bol tento rok vo februári odsúdený na doživotie za to, že v decembri 2024 vyhlásil v krajine stanné právo.

Kim Kon-hi (53) si už odpykáva trest, ktorý jej v apríli juhokórejský odvolací súd sprísnil z pôvodných 20 mesiacov na štyri roky väzenia za korupciu a manipuláciu akcií. Súd v Soule ju uznal vinnou z manipulácie cien akcií a prijímania luxusných darov od náboženského hnutia Cirkev zjednotenia.

Prokuratúra v decembri 2025 po 180-dňovom vyšetrovaní obžalovala bývalú prvú dámu Južnej Kórey z prijatia úplatkov v celkovej výške 370 miliónov wonov (približne 217-tisíc eur) vrátane umeleckých diel či šperkov a zo zasahovania do záležitostí štátu.

Okrem toho bola obžalovaná aj zo zasahovania do parlamentných volieb. Tím špeciálneho prokurátora žiadal pre Kim Kon-hi 15 rokov za mrežami a pokutu dve miliardy wonov (takmer 1,2 milióna eur). Prokuratúra tvrdila, že Kim „stála nad zákonom“ a spolčila sa s Cirkvou zjednotenia s cieľom narušiť „ústavou zakotvené oddelenie cirkvi od štátu“.

menuLevel = 1, menuRoute = hn24, menuAlias = hn24, menuRouteLevel0 = hn24, homepage = false
26. jún 2026 11:49