Hrubá výroba elektriny na Slovensku dosiahla vlani 29,984 terawatthodiny, čo je medziročný pokles o 1 percento. Podiel výroby z obnoviteľných zdrojov energie dosiahol 19,88 % a z kombinovanej výroby elektriny a tepla (KVET) 15,61 percento, čo potvrdzuje ich rastúci význam v štruktúre výroby. V piatok o tom informoval Úrad pre reguláciu sieťových odvetví.
„Náš postoj k OZE je dlhodobo známy - áno, ale so zdravým rozumom, nie za každú cenu. Elektrina z OZE musí byť vyrobená a spotrebovaná najmä lokálne, aby nadmerne nezaťažovala sústavu,“ uviedol predseda ÚRSO Jozef Holjenčík.
Spotreba elektriny na Slovensku zostala v roku 2025 stabilná a medziročne vzrástla len o 0,06 percenta. Počet výrobcov elektriny vzrástol na 5 435, čo je o 2 084 viac ako v roku 2024.
Počet zariadení na výrobu elektriny sa zvýšil na 6823, pričom najvýraznejší rast zaznamenali fotovoltické zdroje. Inštalovaný výkon slnečných elektrární dosiahol 846,532 megawattu. Podiel výroby z OZE na koncovej spotrebe predstavoval 21,79 percenta a z KVET 17,11 percenta.
Jadrové elektrárne si aj v minulom roku udržali dominantnú pozíciu s podielom 64,43 % na celkovej výrobe elektriny v SR.
Holjenčík dodal, že kľúčovým predpokladom rozvoja OZE a modernej energetiky v prospech občanov je aj dostatočný počet inteligentných meracích systémov (IMS), ktoré umožňujú presné meranie tokov elektriny v skupinách zdieľania.
Práve nízky podiel IMS v slovenských domácnostiach je dnes jednou z hlavných bariér širšieho rozbehu energetiky. ÚRSO v tomto smere vyvíja vlastnú iniciatívu na podporu rozvoja využívania IMS.