StoryEditor

Ozbrojenci v Nigérii zabili na severe krajiny 17 farmárov

13.06.2026, 08:30
Autor:
TASRTASR

Zdroje uvádzajú, že banditi na motorkách, vydávajúci sa za návštevníkov, spustili paľbu na farmárov, ktorí pracovali na svojich poliach v odľahlej dedine v oblasti Maradun v nigérijskom štáte Zamfara.

Neznámi ozbrojenci v piatok v severozápadnej Nigérii zabili 17 poľnohospodárov a spôsobili zranenia ďalším piatim ľuďom. Ide o najnovší prípad násilia namiereného proti farmárom od začiatku tohtoročnej poľnohospodárskej sezóny.

Zdroje uvádzajú, že banditi na motorkách, vydávajúci sa za návštevníkov, spustili paľbu na farmárov, ktorí pracovali na svojich poliach v odľahlej dedine v oblasti Maradun v nigérijskom štáte Zamfara.

Farmári na severe Nigérie tak pre útoky zločineckých skupín opúšťajú svoje polia len niekoľko týždňov po začiatku kľúčovej sezóny dažďov, čo ohrozuje zásobovanie potravinami v najľudnatejšej africkej krajine.

Medzinárodný menový fond zároveň varoval, že rozsiahla neistota spôsobená ozbrojenými skupinami môže „ovplyvniť fiškálne a exportné príjmy a prehĺbiť chudobu a potravinovú neistotu“.

Severozápadná a stredná Nigéria sú dlhodobo terčom útokov zločineckých gangov, ktorých miestni obyvatelia nazývajú banditi.

Ozbrojenci prepadávajú dediny, kradnú dobytok a unášajú ľudí, za ktorých následne žiadajú výkupné. Taktiež podnikajú smrtiace nájazdy a vyberajú poplatky od poľnohospodárov, ktorí chcú vstúpiť na svoje vlastné polia.

menuLevel = 1, menuRoute = hn24, menuAlias = hn24, menuRouteLevel0 = hn24, homepage = false
25. jún 2026 08:28