Európsky súd pre ľudské práva rozhodol o sťažnosti v prípade, týkajúcom sa zákazu vychádzania a vstupu do obchodných prevádzok v konkrétnom období roku 2020, z ktorých mali výnimku osoby s negatívnym výsledkom testu na covid-19 a cesty na účely uspokojenia životne dôležitých potrieb, ako je nákup potravín, liekov a produktov osobnej hygieny.
Konštatoval, že sťažovateľa nemožno považovať za obeť porušenia práv a jeho sťažnosť zamietol ako nezlučiteľnú s ustanoveniami Dohovoru o ochrane ľudských práv a základných slobôd. Ministerstvo spravodlivosti o tom informuje na svojom webe.
Ako rezort vysvetlil, sťažovateľ neabsolvoval test na covid-19, a tak nesplnil podmienky na prvú výnimku.
Pritom argumentoval, že s ním bolo zaobchádzané svojvoľne v porovnaní s tými, ktorí spadali do rozsahu pôsobnosti výnimky, a že nemal k dispozícii žiadny účinný prostriedok nápravy v súvislosti s údajným porušením svojich práv podľa článku 2 Protokolu č. 4 k Dohovoru a článkov 13 a 14 Dohovoru.
ESĽP uznal argumentáciu vlády, že sťažovateľ nepredložil konkrétne podrobnosti o svojej situácii a konštatoval, že absencia individuálnych podrobností mu znemožňuje vykonať individuálne posúdenie situácie sťažovateľa.
Z rovnakých dôvodov ESĽP v druhom prípade zamietol aj sťažnosť dvoch sťažovateliek, zastupovaných otcom jednej z nich.
Sťažnosť sa týkala pozastavenia školského vyučovania v niektorých školách vrátane školy, do ktorej chodili sťažovateľky, z dôvodu pandémie COVID-19 od decembra 2021 a prechodu na online vyučovanie. Obe rozhodnutia sú konečné.