StoryEditor

Polícia varuje pred fenoménom urbex, vstup do opustených budov vie byť rizikom

08.06.2026, 09:10
Autor:
TASRTASR

Objavovanie starých tovární či chátrajúcich budov môže mať bezpečnostné, zdravotné i právne následky.

Slovenská polícia varuje pred fenoménom urbex. Ide o navštevovanie a preskúmavanie opustených priestorov.

Objavovanie starých tovární či chátrajúcich budov môže mať bezpečnostné, zdravotné i právne následky. Polícia o tom informovala na sociálnej sieti.

„Mnohí vstupujú do takýchto priestorov v snahe objaviť niečo výnimočné alebo získať atraktívne fotografie. Realita však môže byť oveľa nebezpečnejšia. V opustených budovách sa môžu nachádzať prepadnuté podlahy, nestabilné stropy, otvorené šachty, nebezpečné chemické látky, ostré kovové predmety či iné nástrahy, ktoré môžu v priebehu sekundy spôsobiť vážne zranenie alebo tragédiu,“ uviedla polícia.

Nebezpečenstvo môže spočívať aj v tom, že v opustených budovách sa môžu zdržiavať osoby, ktoré majú problém so zákonom či osoby pod vplyvom drog alebo alkoholu.

Okrem toho môže byť vstup do takýchto priestorov aj v rozpore so zákonom. Napríklad ak ide o súkromný pozemok či dôjde k poškodeniu majetku.

 

menuLevel = 1, menuRoute = hn24, menuAlias = hn24, menuRouteLevel0 = hn24, homepage = false
24. jún 2026 21:43