Do zákona sa nevráti inštitút tzv. tretích strán ako subjektov, ktoré môžu viesť volebnú kampaň. Poslanci Národnej rady odmietli v utorok návrh novely zákona o volebnej kampani z dielne SaS, ktorá mala priniesť túto zmenu.
Návrhom chcela SaS reagovať na problémy, ktoré vznikli po vypustení inštitútu tretích strán zo zákona v roku 2019. Jeho zrušenie malo obmedziť netransparentné zasahovanie do volebných kampaní od subjektov, ktoré neboli politickými stranami ani kandidátmi.
„V praxi to však viedlo k situácii, v ktorej viaceré subjekty aj naďalej viedli volebné kampane, avšak bez akejkoľvek registrácie, bez zákonom vymedzených pravidiel, bez finančných limitov a bez efektívneho dohľadu,“ pripomenuli predkladatelia.
Návrhom chceli preto inštitút tretích strán v zákonom regulovanej forme.
„Nejde o vytvorenie priestoru na nekontrolované a netransparentné zasahovanie do volebných súbojov, ale o vytvorenie jasného, transparentného a kontrolovateľného rámca pre subjekty, ktoré sa rozhodnú ovplyvňovať verejnú debatu počas volebnej kampane mimo politických strán a oficiálnych kandidátov,“ vysvetlili poslanci. Plénum však návrh nepodporilo.